banner198
banner180

Suriyeli mülteci, belediye başkanı seçildi

Baden-Württemberg eyaletindeki Çalw bölgesine bağlı Ostelsheim Köyü’nde yapılan seçimlerde, 2015 yılında Suriye’deki savaştan kaçarak Almanya’ya gelen Suriye doğumlu mülteci Ryyan Alshebl, yüzde 55.41 oyla yeni belediye başkanı seçildi.

Suriyeli mülteci, belediye başkanı seçildi

29 yaşındaki Alshebl, bağımsız olarak seçimlere girdi. Ancak genç belediye başkanının Yeşiller Partisi üyesi olduğu belirtildi. Alshebl’in hikayesi ise oldukça ilginç. Sekiz yıl önce, o zamanlar 21 yaşındayken ülkesinde yaşanan iç savaş nedeniyle askerlik yapmak istemediği için ülkesinden kaçmak zorunda kaldı. Suriye’nin güneyindeki As-Suwaida’dan Akdeniz’i geçerek Avrupa’ya kaçtı. Birkaç duraktan sonra nihayet kuzeydeki ‘Schwarzwald’ (Kara Orman) bölgesine geldi. Burada Almanca öğrendi, yönetici asistanı olarak eğitim aldı ve Alman vatandaşlığına geçti. Alshebl, yaklaşık 7 yıldır Althengstett Belediyesi’nin (Çalw bölgesi) yönetiminde çalışıyor. Belediyedeki patronu genç Suriyelinin yeteneğini fark edip, komşu kasabada aday olması için teşvik etti. Seçim kampanyasında ‘çoğunlukla olumlu’ deneyimler yaşadığını belirten Alshebl, belediye başkanı olarak artık Ostelsheim’a taşınmayı planladığını söyledi.

‘HOŞGÖRÜ ÖRNEĞİ OLDU’

2 bin 500 kişilik nüfusu bulunan köyde yaşanan sürpriz, Almanya’da da gündem oldu. Seçim sonucunu değerlendiren genç Belediye Başkanı Alshebl, “Ostelsheim bugün tüm Almanya için bir hoşgörü ve kozmopolitlik örneği oldu” dedi. Ryyan Alshebl, yeni belediye başkanı olarak 18 Haziran’da görevine başlayacak. İlk olarak anaokulundaki tüm gün bakım hizmetleriyle ilgileneceğini açıklayan Alshebl, koronavirüs salgınından bu yana artık tüm gün bakım hizmeti verilmediğine dikkati çekti.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2023, 18:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6