banner198

Sözde Ermeni Soykırımı İddiaları Protesto Edildi

Berlin'de, 1915 olaylarına ilişkin iddialara karşı "Berlin Dostluk ve Barış Buluşması" yürüyüşü düzenlendi.

Sözde Ermeni Soykırımı İddiaları Protesto Edildi
 Çeşitli Türk sivil toplum örgütleri tarafından düzenlen gösteride, Urania salonunun önünde toplanan 10 binin üzerinde Türk, Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Merkezi'nin ve Zafer Anıtı'nın  (Siegessaele) önünden 17 Haziran Caddesi ile Yitzak-Rabin caddesinin kesiştiği yere kadar yürüdü.
Gösteride Türk ve Azerbaycan Bayrağı ile üzerinde 974-1984 yılları arasında Ermeni teröristlerince şehit edilen Türk diplomatlarının ve yakınlarının fotoğrafları ile "Önce hakikat, sonra adalet", "Yurtta Sulh Dünyada Barış", "Tehcir soykırım değildir", "Türk tarihini karalamaya son" şeklinde yazılar bulunan dövizler taşıyan göstericiler, "Soykırım yapmadık vatan savunduk", "Yaşasın Türkiye",  "Parlamento mahkeme değildir" şeklinde slogan attı.

Gösteriyi organize eden sivil toplum örgütlerden Berlin Türk Cemaati Başkanı Bekir Yılmaz, 100 yıl önce vuku bulmuş bir olayı, bir vatan savunması tarihini ancak tarihçiler ve mahkemelerin yargılayabileceğini söyledi.

Belki de hayatında konuyla alakalı bir sayfa okumamış bir parlamenterin bu konuda karar vermeyeceğini söyleyen Yılmaz, "Verdiği karar zaten yanlış sonuçlara sebebiyet verir. Objektif olmaz. Türk milleti olarak tanımıyoruz" ifadesini kullandı.

Yılmaz, Alman Meclisi'nin dün1915 olaylarıyla ilgili görüştüğü önergeleri komisyonlara havale ettiğine işaret ederek, komisyonlardan, önergelerde yer alan söylemlerin gündemden kalkmasını istediklerini ve beklediklerini söyledi.

Gösteriye katılımın yüksek olmasının insanların bu konuya ne kadar duyarlı olduğunu gösterdiğini vurgulayan Yılmaz, Almanya'da daha önce Türk toplumuna, entegrasyon konusunda psikolojik baskı uyguladığını, bu baskının şimdi bu konuyla yapıldığını ifade etti.

Alman Meclisini ve Almanya Cumhurbaşkanını "asli işine bakmaya" çağıran Yılmaz, Türk toplumunun tarihi bağlarını koparmanın mümkün olmayacağını, Almanya'da birlikte bir gelecek inşa edebilmek için ifade edilen söylemlerden uzak durulması gerektiğini dile getirdi.

Eyleme katılan Sevda Sungur da 1915 olaylarını soykırım olarak nitelemenin yanlış olduğunu belirterek, "Türkleri sevmedikleri için bu kararı alıyorlar. Sevmiyorlar, sevmeyecekler de ama bizsiz yapamazlar" şeklinde konuştu. Sungur, Almanlara "gelin bizlerle olun" çağrısında bulunduğunu belirtti.

Eyleme katılanlardan Osman Ceylan da 1915 olayları konusunda Türklerin suçlanmak istendiğini belirterek, "Bunları kınıyorum. Almanya da buna katıldı, kınıyorum. Bu kadar olamaz. Bu konuda tarihçiler karar verir, politikacılar değil. Burada, 48 yıldır Almanya'da yaşıyorum böyle rezalet görmedim" dedi.

Gruptakiler, yürüyüşün sona erdiği noktada kurulan sahnede türküler söylendikten sonra dağıldı.Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2015, 22:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6