banner180

Slovenya'dan Avusturya'ya Türkiye tepkisi

Erjavec, Avusturya’nın Türkiye’nin AB’ye giriş müzakerelerinin sonlandırılması yönündeki talebini sert bir dille eleştirdi.

Slovenya'dan Avusturya'ya Türkiye tepkisi
 Erjavec, Avusturya’nın Kleinen Zeitung gazetesine yaptığı açıklamada, Kurz’un Türkiye’nin AB'ye giriş müzakerelerinin sonlandırılması yönündeki talebini sert bir şekilde eleştirdi.

Slovenya Dışişleri Bakanı Karl Erjavec, Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz’un Türkiye’nin Avrupa Birliğine (AB) giriş müzakerelerinin sonlandırılması yönündeki talebini "tam olarak anlayamadığını" belirterek "Kurz’un bu tutumu ile tamamen yalnız olduğunu"söyledi.

"TÜRK MESLEKTAŞLARIMIZI İKNA ETMEK DURUMUNDAYIZ"

Kurz’un bu tutumu ile tamamen yalnız olduğunu ifade eden Erjavec, "Biz şuna tam anlamı ile kaniyiz, Türk meslektaşlarımızı diyaloğun sürdürülmesine ikna etmek durumundayız." ifadelerini kullandı.

Erjavec, sığınmacı anlaşmasına da değinerek, "Biz sınır güvenliği için hangi önlemi alırsak alalım, yeni bir sığınmacı akını durumunda, bu insanları durduramayız." diye konuştu.

"TÜRKİYE'YE KAPILARI KOLAY KAPATAMAZSINIZ"

Türkiye’nin Avrupa için önemli bir bölgesel aktör olduğunu belirten Erjavec, "Suriye’de ve Irak'ta istikrarın yeniden tesis edilebilmesi ve DEAŞ’a karşı yürütülen mücadelede Türkiye ciddi bir rol oynuyor, bu konumda olan bir ülkeye kapıları bu kadar kolay kapatmazsınız.” değerlendirmesinde bulundu.

AVUSTURYA'NIN TÜRKİYE KARŞITI TUTUMU

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminden hemen ardından, başta Avusturya Dışişleri Bakanı olmak üzere bir çok Avusturyalı siyasetçi, Türkiye’nin AB'ye giriş müzakerelerinin sonlandırılması gerektiğini ileri sürmüş, ancak Avrupa genelinde bir karşılık bulamamıştı.

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2016, 15:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6