banner198
banner180

Slovakya'da Kuran-ı Kerim'i yakana hapis cezası

İsveç ve Danimarka'da Kur'an yakma eylemlerine izin verilmesinden haftalar sonra, Slovakya'dan aynı konuyla ilgili yaptırım kararı geldi. 2017 yılında Kuran-ı Kerim'i yakan bir kişi 3 yıl hapis cezası aldı.

Slovakya'da Kuran-ı Kerim'i yakana hapis cezası

Szmerekova, 2017'de Müslümanların kutsal kitabı Kuran-ı Kerim'i hedef alarak önce sayfalarını koparmış, ardından da yakmıştı. Provokasyonda bulunan Szmerekova, Müslümanları kendisine karşı koymaya çağırmıştı.

Szmerekova, Banksa Bystrica şehri mahkemesinde yargılanıyordu. "Başka halklardan, kültürlerden ve dinlerden olanlara karşı halkı tahrik etmekten" gibi suçlarla yargılanan isim mahkeme tarafından suçlu bulundu. Etnik nefret suçu işleyen Szmerekova, 3 yıl hapis cezasına mahkum edildi. Üstelik cezasının ertelenmeyeceği açıklandı.

Szmerekova, Kuran-ı Kerim'i başka bir ülkeden aldığını ve videoyu Slovakya'da hazırladığını söyledi. Kendini suçlu hissetmediğini ifade etti. Benzer bir eylem, Sıkı Yön Partisi'nin ırkçı lideri Rasmus Paludan tarafından İsveç'te ve Danimarka'da yapılmıştı. Türkiye başta olmak üzere birçok ülke yaşananlara tepki gösterirken, Paludan herhangi bir yaptırıma maruz kalmamıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6