Sığınmacılar için Avrupa ülkeleri hala cazip...

Bazı kısıtlamalara gidilse de özellikle Suriye ve Irak'tan gelen sığınmacılar Avrupa ülkelerine ulaştıklarında aylık ücret, çocukları için ücretsiz eğitim, ücretsiz barınma gibi imkanlara ulaşıyor.

Sığınmacılar için Avrupa ülkeleri hala cazip...

 Artan yabancı düşmanlığı ve getirilen kısıtlamalara rağmen Avrupa ülkeleri sığınmacılar için sağladığı olanaklar nedeniyle hedef olmayı sürdürüyor.

Özellikle Suriye ve Irak'tan gelen sığınmacılar Avrupa ülkelerine ulaştıklarında aylık ücret, çocukları için ücretsiz eğitim, ücretsiz barınma gibi imkanlara kavuşabiliyor.

Belirli bir süre Avrupa’da yaşayan sığınmacılar vatandaş bile olabiliyor.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Avrupa'da artış gösteren yabancı düşmanlığı, ırkçılık, aşırı popülist siyasi hareketler ve pek çok ülkenin sınırlarına, geçişleri kısıtlayan tel örgüler çekmesine rağmen özellikle Suriye ve Irak gibi ülkelerden gelen sığınmacılar Avrupa’da, ülkelerinden daha fazla imkanlara sahip oluyor.

Bu sığınmacılar, Avrupa ülkelerine ulaştıklarında konaklama ihtiyaçları gideriliyor. Ayrıca sığınmacıların yemek, içecek, temizlik, giyim, sağlık gibi temel gereksinimleri sağlanıyor.

Maddi yardım da verilen sığınmacıların çocuklarının eğitim almalarına imkan tanınıyor.

Pek çok sığınmacı Avrupa ülkelerinde evli olup olmadıkları, çocukları olup olmadığı göz önünde bulundurularak ciddi maddi yardım hakkı kazanıyor.

İltica başvurusu kabul edilenler o ülkelerde çalışma hayatına katılabiliyor, eş ve çocuklarını yanlarına çağırabiliyor. Bu ülkelerde belirli bir süreden uzun yaşamını sürdüren sığınmacılara vatandaşlık imkanı bile sağlanabiliyor.

Avrupa'nın durumu

Avrupa’nın, nüfusunda yaşanan değişimler, ekonomik durumu, istihdam imkanları ve kapasitesi göz önüne alındığında, kıta ülkelerinin savaş bölgesinden kaçan sığınmacılara iyi yaşam imkanı sağlayabileceği ortaya çıkıyor. Özellikle, Batı, Orta ve Kuzey Avrupa’da bulunan imkanlar sığınmacıların yaşamlarını güvenli bir şekilde sürdürmelerini sağlayabiliyor.

AB nüfusu yaşlanıyor

Avrupa İstatistik Ofisinin (Eurostat) nüfus tahminlerinde ortalama yaşın 42 olduğu AB’de bu durumun 2080 yılına kadar 4 yaş daha artacağı öngörülüyor. AB ülkelerinde çalışan nüfusun da bu durumda benzer bir biçimde hem oransal hem sayısal olarak düşeceği öngörülüyor.

Mevcut durumda 333 milyon civarında olan Avrupa'da çalışmaya elverişli insan sayısının 2080 yılına kadar 292,3 milyona inmesi bekleniyor. AB’nin toplam nüfusunun ise 2080 yılına kadar yalnızca yüzde 2,6 oranında artarak 520 milyon civarında, yaşlanmış ve çalışan sayısı düşmüş olarak seyredeceği öngörülüyor.

Bazı AB ülkelerinde ise nüfusun mevcut durumdan daha aşağı inmesi bekleniyor. Bu verilere göre, başta Almanya, Hollanda, Slovenya, Macaristan, Romanya, Hırvatistan, Estonya, Polonya, Slovakya, Yunanistan, Portekiz, Bulgaristan, Letonya ve Litvanya’da 2080 yılında nüfusun bugünkü sayının altında olacağı ortaya çıkıyor. Yaşlanan nüfus, çalışan nüfusun azalması ve toplam nüfusun düşüşü gibi etkenler, Avrupalıların ekonomik rekabetçiliğini sürdürebilmesi için sığınmacıların gerekli işgücünü sağlayabileceğini gösteriyor.

Düşük işsizlik olan Avrupa ülkeleri

Özellikle ülkelerinde can güvenlikleri olmadığı için başka ülkelere yönelen sığınmacılar, bir noktada bu ülkelerde iş bulmak ve çalışma hayatına entegre olmak istiyor.

Veriler göz önünde bulundurulduğunda Avrupa’da işsizlik oranının en düşük olduğu ülkelerde iş bulmanın daha kolay olabileceği ortaya çıkıyor.

İşsizlik oranı, Avrupa’nın öncü ekonomilerinden Almanya’da yüzde 4,6, İngiltere’de yüzde 5,3, Hollanda’da yüzde 6,9, Danimarka’da 6,2, Lüksemburg’da 6,7 ve Avusturya’da yüzde 5,7, İsveç’te yüzde 7,4, Belçika’da yüzde 8,5 oranında seyrediyor. İşsizlikte AB ortalaması ise yüzde 9,4 oranında gerçekleşiyor. 

Gelişmiş ülkeler

Avrupa’da bazı ülkeler sığınmacılara yaşam imkanları sağlayabilme konusunda ön plana çıkıyor. Veriler göz önünde bulundurulduğunda, Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinin sığınmacılara sağlayabileceği imkanların daha az gelişmiş Doğu Avrupa ve Balkan ülkelerinden fazla olduğu anlaşılıyor.

Sığınmacılar, Almanya, Fransa, İngiltere, Hollanda, Belçika, Lüksemburg, Avusturya, İtalya, Danimarka, İsveç ve Norveç gibi zengin ülkeleri tercih ettiklerinde daha fazla imkana kavuşuyor.

Refah içinde

Milli gelirlere bakıldığında Avrupa’da ilk sırada Almanya yer alıyor. Bu ülkede yıllık milli gelir 3 trilyon avroyu aşıyor. Almanya'yı en yakın 2,5 trilyon avro civarında gelirle İngiltere, 2,1 trilyon avroyla Fransa izliyor.

Bu ülkelerde kişi başına milli gelir de yüksek seviyelerde seyrediyor. Bu ülkelere ilave olarak, Lüksemburg, Norveç, İsviçre, İrlanda, Danimarka, Hollanda, Avusturya, Almanya, Belçika, Fransa, İsveç, Finlandiya gibi ülkelerde de insanlar benzer seviyelerde refah içerisinde yaşıyor.

Sağlık ve eğitim imkanları

Avrupa ülkelerinin sağladığı diğer avantaj ise sağlık ve eğitim alanlarında ön plana çıkıyor. Avrupa genelinde sosyal devlet sisteminin hakim olması sığınmacıların daha rahat etmelerine imkan sağlıyor.

5 yılda AB vatandaşlığı

Ülke vatandaşı olma sürelerine bakıldığında, Avrupa'da İsviçre 12 yılla en uzun sürede vatandaşlık veriyor. Oturum izni alınması sonrasında, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, İtalya, Litvanya, Lüksemburg, Slovenya, İspanya 10 yılda, Danimarka ve İrlanda 9 yılda, Almanya, Hırvatistan, Macaristan, Slovakya 8 yılda, Norveç, 7 yılda, Portekiz ve İngiltere 6 yılda, İsveç, Belçika, Polonya, Hollanda, Letonya, Fransa, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Bulgaristan 5 yılda AB vatandaşı olunmasına imkan sağlıyor.

Bu olanaklar göz önüne alındığında, sığınmacılar hedeflerindeki ülkelere ulaştıklarında sığınma başvurusu yaparak konaklama ve yiyecek gibi imkanlardan yararlanıyor. Bu sığınmacılar eğer savaş bölgelerinden geldiklerini kanıtlarlarsa geri gönderilmeleri oldukça zor oluyor. Pek çok sığınmacı hedeflerindeki ülkeye kadar ulaşıp bu noktada resmi başvurusunu gerçekleştiriyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2016, 21:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6