banner180

Rusya ve Çin, kara ve hava birlikleriyle ortak askeri tatbikat yaptı

Çin ve Rusya'ya ait kuvvetler Çin'in kuzey batısında bulunan ve Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Ningksia Huy Özerk Bölgesi'nde askeri tatbikat yaptı.

Rusya ve Çin, kara ve hava birlikleriyle ortak askeri tatbikat yaptı

Tatbikatın, Çin'in, ABD'nin Afganistan'dan çekilmeye başlamasının ardından ülkede tırmanan şiddet ve istikrarsızlığın kendi sınır bölgelerini etkilemesinden endişe ettiği bir döneme denk gelmesi dikkati çekti.

Pazartesi günü başlayan askeri tatbikata iki ülkenin kara ve hava birlikleri katılırken, komuta kademenin Çin Komünist Partinin Merkez Askeri Komisyonu üyesi Li Zuocheng tarafından yapıldığı kaydedildi.

Çin devlet haber ajansı Xinhua'dan yapılan açıklamada, "Askeri tatbikat, Çin ve Rus orduları arasında terörle mücadele operasyonlarını güçlendirmeyi ve iki ülkenin uluslararası ve bölgesel güvenlik ve istikrarı ortaklaşa koruma konusundaki kararlılığını ve gücünü göstermeyi amaçladığı" kaydedildi.

Çinli yetkililer tatbikatın cuma gününe kadar süreceğini söyledi.

Afganistan'daki istikrarsızlık komşu ülke Çin'i endişelendirdi

ABD ve NATO'ya ait askerlerin Afganistan'dan çekilmesi sonrası yaşanan istikrarsız durum ve Taliban güçlerinin ilerleyişi, bu ülkeye sınırı olan Çin'de bazı endişeleri de beraberinde getirdi.

Çin'in Doğu Türkistan-Uygur Özerk Bölgesi ile Afganistan arasında kısa da olsa bir kara sınırı bulunuyor. Taliban'ın ülkenin güney ve doğu bölgelerindeki bazı il ve ilçelerde kontrolü ele geçirmesinin ardından bazı Afgan vatandaşlar komşu ülke Tacikistan'a sığınmıştı.

Bu durum yaklaşık 1 milyon Uygur ve diğer Müslüman azınlıkların Pekin hükümeti tarafından zorla toplama kamplarında tutulduğu Uygur Özerk Bölgesi'nde endişelere neden olmuştu.

Çin ve Rusya'nın askeri tatbikat yaptığı Ningxia Hui Özerk Bölgesi, Çin asıllı olan Müslüman azınlık Huizu'ların yoğunlukta yaşadığı bir yer olarak da dikkati çekiyor. Çoğunluğu Sünni Müslüman Huizu'lar Çin'de Han Çinlilerinden sonra ülkedeki en büyük azınlık konumunda bulunuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6