Rusya - Ukrayna cephesinde yaşananlar ve dünyanın tepkisi

Putin yayınladığı iki kararnamede, Savunma Bakanlığı’na ayrılık yanlılarının kontrol ettiği bölgelerde "barışı koruma görevi" üstlenilmesi talimatı vermesiyle dünyanın gözü kulağı bölgeye çevirildi.

Rusya - Ukrayna cephesinde yaşananlar ve dünyanın tepkisi

Bölgede neler oluyor? Rusya'nın adımına ABD, AB ve NATO'dan nasıl tepkiler geliyor. İşte özetle yaşananlar.

İsveç'ten Rusya'nın kararına kınama geldi

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçı yönetimleri resmen tanıma kararını sert şekilde kınadıklarını bildirdi. Andersson, düzenlediği basın toplantısında, Rusya'nın 'Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetlerini' tanıma kararının, Minsk Barış Anlaşması ve uluslararası hukuku açık ihlal olduğunu kaydetti. Avrupa Birliği ve ABD'nin yaptırımlarının Rusya'ya bir maliyetinin olacağını belirten Andersson, Putin'in söz konusu kararını sert şekilde kınadıklarını kaydetti. Ukrayna'ya yönelik saldırıların tüm Avrupa'yı yakından ilgilendirdiğini aktaran Andersson, "İsveç'e yönelik Rusya'dan gelecek silahlı bir tehdidi dışlayamazsınız, ancak şu anda İsveç'e karşı doğrudan bir askeri tehdit görmüyoruz." ifadelerini kullandı.

Moskova: Tanıma kararı Ukrayna'nın elindeki toprakları da kapsıyor

Moskova, Rusya'nın, Ukrayna'nın doğusundaki bölgelerin bağımsızlığının tanınmasının, şu anda Ukrayna güçlerinin elindeki toprakları da kapsadığını bildirdi. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya'nın isyancı bölgelerin bağımsızlığını 2014'te "bağımsızlıklarını ilan ettiklerinde var olan sınırlarda" tanıdığını kaydetti.

Almanya'dan Kuzey Akım 2 kararı 

Almanya Başbakanı Scholz, Kuzey Akım 2 projesinin onay sürecini durdurma kararı aldı 

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya'nın ayrılıkçı Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Luhansk Halk Cumhuriyeti'ni tanımasının ardından, Rus gazını Almanya'ya taşıyacak olan Kuzey Akımı 2 doğal gaz boru hattının sertifikasyon sürecinin durdurulması talimatını verdiğini belirtti.

Scholz, İrlanda Başbakanı Micheal Martin ile görüşme öncesi düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, Rusya'nın kararını eleştirerek "Bu, uluslararası hukukun ciddi bir ihlalidir. Putin, Birleşmiş Milletler Şartı'nı da çiğniyor." dedi.

Bu tür eylemlerin sonuçsuz kalmaması gerektiğini vurgulayan Scholz, AB'nin gün içerisinde ilk "yaptırımlar dizisine" karar vereceğini belirterek "Bu aynı zamanda Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattı için de geçerlidir. Almanya'nın enerji piyasası düzenleyici kurumuna, Rus-Alman Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattının onay sürecinin bir sonraki değerlendirmeye kadar durdurulması talimatını verdim." diye konuştu.

Söz konusu kararı Ekonomi Bakanı Robert Habeck ile görüştüğüne işaret eden Scholz, "Şimdi her şeyi yeniden değerlendirilme zamanı." dedi.

Alman Şansölye, Fransa ve Almanya olarak Ukrayna krizine ilişkin Normandiya formatını sürdürmek istediklerini ve görüşme tekliflerinin devam ettiğini bildirdi.

Scholz, bir soru üzerine Almanya'nın Ukrayna'ya silah sevk etmeyeceğini tekrarlayarak Ukrayna'ya var olan ekonomik desteği sürdüreceklerini kaydetti.

Almanya Başbakanı, bölgede durumun ciddi olduğunu, Rusya'nın sınırda hala tüm Ukrayna'yı işgal etmeye yetecek askeri bulunduğunu ve bundan sonra ne olacağını kimsenin bilmediğini söyledi.

Scholz, Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy'nin Rusya'nın provokasyonuna gelmediği için de büyük bir saygıyı hak ettiğini belirtti.

İrlanda Başbakanı Micheal Martin de Rusya'nın kararının BM Şartı'nın açık ihlali olduğunu belirterek "Kırmızı çizgi aşıldı." dedi.

Kuzey Akım 2 projesi

Toplam maliyeti yaklaşık 10 milyar euro olarak hesaplanan Kuzey Akım 2 projesiyle yılda 55 milyar metreküp Rus gazının Baltık Denizi üzerinden Almanya'ya sevk edilmesi planlanıyor.

Rus şirketi Gazprom liderliğinde tasarlanan ve inşaatı Eylül 2021'de tamamlanan Kuzey Akım 2 projesinin ruhsatlandırma çalışmaları 8 Eylül'de başlamış ve halen devam ediyordu.

Öte yandan, inşaatı defalarca ertelenen Kuzey Akım 2 projesine hem AB hem de ABD'den itirazlar geldiği biliniyor.

Ukrayna, mevcut durumda geçiş ülkesi olarak önemli bir konuma sahipken, Kuzey Akım 2 ile bu ülkenin devre dışı kalacağı belirtiliyor.

Kuzey Akım 2, Polonya ve Ukrayna gibi Doğu Avrupa ülkeleri için transit gelirlerin kaybedileceği anlamına geliyor.

Kuzey Akım 2, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in önemli bir projesi olarak görülüyor. Bu nedenle AB'ye Rus gazının, Ukrayna ulaşım ağından bağımsız olarak gönderilmesi Rusya için kritik önem taşıyor.

Ukrayna, Rusya ile diplomatik ilişkileri kesmeyi değerlendiriyor

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, ayrılıkçı cumhuriyetleri tanıması nedeniyle Rusya ile diplomatik ilişkileri kesmeyi değerlendirdiklerini açıkladı. Zelenskiy, Estonya Devlet Başkanı Alar Karis ile başkent Kiev'de ortak basın toplantısında konuştu.
Ukrayna Dışişleri Bakanlığının, Rusya'yla diplomatik ilişkileri kesme hususunda kendisine talepte bulunduğunu belirten Zelenskiy, toplantıdan sonra bu konuya ele alacağını ifade etti. Dünyanın ve Avrupa'nın, Gürcistan'da 2008'de yapılan hataların tekrarlanmasına izin veremeyeceğini belirten Zelenskiy, Rusya'nın "saldırganlığı" akabinde acil yaptırımlar uygulanması konusunda anlaştıklarını aktardı. Zelenskiy, yaptırımların Kuzey Akım 2 doğal gaz hattı projesinin tamamen durdurulmasını kapsaması gerektiğine işaret etti.

İtalya Başbakanı Draghi, Rusya'nın Ukrayna'ya ilişkin kararını kınadı

İtalya Başbakanı Mario Draghi, Rusya'nın Ukrayna'daki ayrılıkçı yönetimleri tanıma kararını en güçlü şekilde kınadığını bildirdi.

Başbakan Draghi, katıldığı bir devlet töreninde yaptığı konuşmada, Rusya'nın, sözde Lugansk ve Donetsk halk cumhuriyetlerini tanıma kararına değinerek "Rus hükümetinin Donbas'ın iki ayrılıkçı bölgesini tanıma kararını en güçlü şekilde kınadığımı belirtmek istiyorum. Bu, Ukrayna'nın demokratik egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün kabul edilemez bir ihlalidir." dedi.

Dışişleri Bakanlığından Donetsk ve Luhanks karanına tepki

Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Donetsk ve Luhansk bölgelerini tanıma kararına ilişkin "Rusya'nın söz konusu kararını kabul edilmez buluyoruz ve reddediyoruz." açıklamasını yaptı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Rusya Federasyonu'nun, Donetsk ve Luhansk Cumhuriyetleri'ni tanıma kararının, Minsk Anlaşmaları'na aykırı olduğu gibi, Ukrayna'nın siyasi birliğinin, egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün açık ihlali anlamına geldiği belirtildi.

Açıklamada "Rusya'nın söz konusu kararını kabul edilmez buluyoruz ve reddediyoruz. Bu vesileyle Ukrayna'nın siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına bağlılığımızı vurguluyor, tüm ilgili taraflara sağduyu ve uluslararası hukuka riayet çağrısı yapıyoruz." denildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması'nın Donbas'taki ayrılıkçıların sözde yönetimlerinin tanınmasıyla ilgili çağrısına cevap vermek için güvenlik konseyi toplantısından bir süre sonra televizyondan halka hitap etmişti.

Putin, yaptığı konuşmada, Kiev yönetiminin "Donbas'ta askeri karar dışında hiç bir kararı tanımadığını" belirterek, "Bu bağlamda, Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını bir an önce tanımak için çok geç kalınmış bir kararı almayı gerekli görüyorum." ifadelerini kullanmıştı.

Konuşmasının ardından Putin, Kremlin Sarayı'nda sırayla Donetsk Halk Cumhuriyeti ile Lugansk Halk Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını tanıyan kararnameyi imzaladı.

İmza töreninde söz konusu yönetimlerin temsilcileri de hazır bulunmuş, Rusya ile ayrılıkçıların sözde yönetimleri arasında "dostluk" ve "iş birliği" anlaşmaları da imzalanmıştı.

Erdoğan: Rusya’nın sözde Donetsk ve Luhansk'ı tanıma kararı kabul edilemez

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’nın 'Donetsk Halk Cumhuriyeti' ve 'Luhansk Halk Cumhuriyeti'ni tanımasına ilişkin, "Kararı kabul edilmez olarak değerlendiriyoruz. Tarafları sağduyu ve uluslararası hukuka riayete çağırıyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nden Senegal’e giderken uçakta gazetecilerle açıklama yaptı.

Rusya’nın Donetsk ve Luhansk'ı tanıma kararını değerlendiren Erdoğan, "Kararı kabul edilmez olarak değerlendiriyoruz. Tarafları sağduyu ve uluslararası hukuka riayete çağırıyoruz. Karadeniz ülkesi olmamız nedeniyle birçok tedbir paketinin oluşturulması şart. Biz de bu tedbirlerimizi zaten alıyoruz, aldık." ifadesini kullandı.

Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin BMGK-Türkiye-Almanya ortak zirve önerisine ilişkin, "Gerek BM Güvenlik Konseyi üyeleri gerekse diğer ülkeler kabul ederse bu buluşmada yerimizi alırız." dedi.

"Türkiye'nin, sizin başlattığınız bir süreç var. O ne aşamada? Buradan diplomasinin hala bir şansı var mı?" sorusunun yöneltilmesi üzerine Erdoğan, şunları söyledi:

"Şu an itibarıyla Amerika'nın açıklamaları ve özellikle Münih Konferansı'ndaki garipliklerin hepsi nereye çalıştı, nereye çalışıyor belli değil. Bana göre Münih Konferansı da zaten sadece bir NATO Zirvesi olmaktan öteye geçmedi. Biz bu krizde en başından beri tansiyonun düşürülmesi için samimi bir gayret sergiledik. Krizin çözümüne ilişkin mesajlarımızı net bir şekilde ortaya koyduk. Son gelişmeler üzerine Dışişleri Bakanlığımızın yaptığı açıklamada da Rusya’nın sözde Donetsk ve Luhansk cumhuriyetlerini tanıma kararının Minsk Anlaşmalarına aykırı olduğu belirtildi. Bu kararın Ukrayna'nın siyasi birliğinin, egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün açık ihlali anlamına geldiği vurgulandı. Biz Rusya'nın bu kararını kabul edilmez olarak değerlendiriyoruz. Taraflara sağduyu ve uluslararası hukuka riayet çağrımızı yineliyoruz."

"Karadeniz ülkesi olmanın yüklediği sorumlulukları bir kenara bırakamayız"

"Ukrayna'da bir savaş çıkarsa bunu bir şekilde Karadeniz'in istikrarsızlaşması olarak görebiliriz. Doğu Akdeniz gibi… Batı daha çok Karadeniz'e yoğunlaşacak. Türkiye için yeni tür tehdit endişesi taşıyor muyuz? Karadeniz’e bu kadar krizin yoğunlaşması bizim için ne tür yeni tehditler oluşturur?" sorusu üzerine Erdoğan, "Biz aynı zamanda Karadeniz ülkesiyiz. Karadeniz ülkesi olmamız nedeniyle birçok tedbir paketinin oluşturulması şart. Biz de bu tedbirlerimizi zaten alıyoruz, aldık. Bu şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. Karadeniz ülkesi olmanın bize yüklediği sorumlulukları bir kenara bırakamayız. Bu anlayışla yolumuza devam edeceğiz." dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeleri artı Türkiye ve Almanya ile ortak zirve önerisine yönelik değerlendirmesi sorulan Erdoğan, "Böyle bir teklif eğer uygulama alanı bulursa biz tabii ki böyle bir teklifin içerisinde de yer alırız. Bunu zaten daha önce de ifade ettim. Bana göre olması gereken de budur. Sayın Zelensky'nin bu teklifi, olumlu bir yaklaşımdır. Bu olumlu yaklaşımı eğer gerek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeleri, gerekse diğer ülkeler kabul ederse biz de bu buluşmada yerimizi alırız." diye konuştu.

"Herzog'un ziyaretini önemsiyoruz"

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog'un Türkiye'ye ziyaret gerçekleştirmeyi planladığını hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Sayın Herzog’un ziyaretini gerçekten önemsiyoruz. Bu ziyaretle Türkiye-İsrail ilişkilerinde atılan adım, bundan sonra diğer boyutlarda da görülebilir. Suudi Arabistan’la da ilişkilerimizin geliştirilmesini istiyoruz. Önümüzdeki dönemde olumlu diyalog ve ilişkilerimizi somut adımlarla ilerletme arzusundayız."

"Elektrik tarifesine 1 Mart'ta geçmeyi planlıyoruz"

Erdoğan, "Millet İttifakı’nın içerisinden herhangi birisini aramıza katamayız. Çünkü orası bir zillet ittifakıdır. Bundan alıp da Cumhur İttifakı’mızı lekeleyemeyiz." diye konuştu.

Elektrik tarifesinde düzenlemeye 1 Mart itibarıyla geçmeyi planladıklarını ifade eden Erdoğan, "Vatandaşlarımızı rahatlatacak çözümler sunmaya devam edeceğiz." dedi.

"Halleri kayıt altına almak istiyoruz"

Hal düzenlemesine ilişkin açıklamada bulunan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Halleri tam anlamıyla kayıt altına almak istiyoruz. Hem hal içerisindeki yönetimin regüle edilmesini hem oraya üreticilerin girmesini sağlayacağız. Belli kotada üretici birliklerine kontenjan vererek hallere girmesini sağlayacağız ki fiyatların dengelenmesinde rol oynayabilsinler."

AB, Rusya'ya karşı ilk yaptırımların hızla uygulanmasını istiyor

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Rusya'nın Ukrayna'daki ayrılıkçı yönetimleri tanıması ve bölgeye askerlerini göndermesi sonrasında bugün alınması beklenen ilk yaptırım kararının hızla uygulanması gerektiğini düşünüyor.

Brüksel'de düzenlenen AB Genel İşler Konseyi Toplantısı'na gelen AB ülkelerinin Avrupa işlerinden sorumlu bakanları, Rusya-Ukrayna krizi hakkında açıklamalar yaptı.

Almanya'nın AB İşleri Bakanı Anna Lührmann, Rusya'nın sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti ile sözde Lugansk Halk Cumhuriyeti'ni tanıyarak uluslararası hukuku ihlal ettiğini, AB'nin buna kararlı şekilde ve birlik içinde tepki vereceğini söyledi.

Lührmann, yaptırımların AB ülkeleri tarafından halen görüşüldüğünü belirterek "Bu yaptırımlar haftalardır yoğun şekilde hazırlanıyor. Yaptırımlar hızla uygulanacak." dedi.

"Rusya'nın canı yanacak"

İrlanda'nın Avrupa İşleri Bakanı Thomas Byrne de "bugün bir yaptırım paketi üzerinde anlaşılacağını" söyledi.

Byrne, "Ne olursa olsun Rusya'nın canının yanmasını sağlamalıyız ve bu olacak." ifadesini kullandı.

Finlandiya'nın Avrupa İşleri Bakanı Tytti Tuppurainen de AB'nin vereceği karşılığın sert olacağını, Rusya için "ağır sonuçlar" doğuracağını dile getirdi.

"İlk aşamada bireysel yaptırım olmalı"

Slovakya Devlet Bakanı Martin Klus ise AB'nin ilk aşamada bireysel yaptırımlarla başlaması gerektiğini söyledi.

"İlerleyen saatlerde neler olacağına bakacağız." diyen Klus, ülkesinin daha geniş yaptırımlara da açık olduğunu bildirdi.

Paris'te acil toplantı

Uzun süredir Rusya'nın Ukrayna'ya saldırması halinde bunun "sonuçlarının ve bedelinin ağır olacağı" tehdidinde bulunan AB ülkeleri, dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'nın doğusundaki Donbas'ta bulunan ayrılıkçı yönetimleri tanıma kararına ve bölgeye "barışı koruma misyonu" adı altında asker göndermesine bugün ilk kez yaptırımlarla karşılık vermeye hazırlanıyor.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Paris'te düzenlenen İndo-Pasifik konulu bir toplantıya gelen AB ülkelerinin dışişleri bakanlarını acil bir gayriresmi toplantıya çağırdı.

Gayriresmi AB Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın bugün 16.00'da düzenleneceği bildirildi.

"İlk karşılık" bugün belirleniyor

Borrell, toplantıda yaptırımlarla ilgili siyasi karar alacaklarını bu sabah gazetecilere söylemişti. Yaptırımların detayları hakkında bilgi vermeyen Borrell, paketin kapsamını bakanların belirleyeceğini, hızlı şekilde "ilk karşılığın" ne olacağına karar vereceklerini belirtti.

Paris'teki AB Dışişleri Bakanları Toplantısı gayriresmi formatta olacağı için burada resmi karar alınmayacak. Bakanlar siyasi karar üzerinde uzlaşacak.

Yaptırım kararının, AB'nin karar alma mekanizmasında acil durumlarda kullanılan "yazılı prosedür" uygulamasıyla kısa sürede resmi hale dönüştürülmesi bekleniyor.

Ukrayna krizi: Rusya’da borsa açılışta yüzde 8 değer kaybetti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dün akşam Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların sözde yönetimlerinin tanınmasının ardından Moskova borsa endeksi bu sabah açılışta yüzde 8’den fazla değer kaybetti

ABD'den Rusya'ya ilk yaptırım geldi, AB yaptırımları yolda

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya'nın "bağımsızlığını tanıdığını" açıkladığı Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri ile ABD'li kişi ve kurumların tüm ticari ve finansal ilişkilerini yasaklayan bir kararname yayımladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky'den Rusya'ya tepki: Korkmuyoruz

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya'nın Donetsk ve Luhank ayrılıkçı yönetimlerini tanıma kararına ilişkin "Alınan kararlarla bağlantılı sonuçların tüm sorumluluğu Rusya'ya aittir." dedi.

Putin'in Ukrayna'daki ayrılıkçı bölgelerin yönetimlerini tanıması kararına kim ne dedi? 

Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçı yönetimlerin tanınmasına dair kararnameyi imzaladı.

Kararın Putin tarafından duyurulmasıyla birlikte uluslararası tepkiler de gelmeye başladı.

Avrupa Birliği'nin Dış Politika Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell, Rusya'nın Ukrayna'daki ayrılıkçı bölgelerin yönetimlerini tanımasını 'uluslararası hukukun küstahça ihlali' olarak niteledi ve "AB ve ortakları birlik halinde hareket edecek, Ukrayna ile kararlı şekilde dayanışma içinde olacak" dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, Putin'in Donetsk ve Luhansk yönetimlerini tanıma kararını şiddetle kınadıklarını açıkladı.

Beyaz Saray, Biden'ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Rusya'nın Donbas'taki ayrılıkçıların yönetimlerini tanıması kararının ve sonrasında atılacak adımların ele alındığı görüşmeden Biden, Putin'in sözde Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetlerini tanıma kararını şiddetle kınadıklarını belirtti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson da Putin'in kararı için 'Ukrayna'nın egemenliğinin ihlali' dedi.

Johnson açıklamasında "Bu apaçık uluslararası hukuka aykırı. Ukrayna'nın bütünlüğünün ve Minsk anlaşmasının ihlali" dedi.

Fransa, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni olağanüstü toplantıya çağırırken, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya'nın tanıma kararının Minsk Anlaşması'nın "ihlali" anlamına geldiğini ifade etti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de konu ile ilgili yaptığı ilk açıklamada, "Karar Ukrayna'nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü daha da baltalıyor, ihtilafın çözümüne yönelik çabaları aşındırıyor ve Rusya'nın taraf olduğu Minsk Anlaşmalarını ihlal ediyor" dedi.

İrlanda Dışişleri Bakanı Simon Coveney, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların sözde yönetimlerini resmen tanıma kararına tepki göstererek, ülkesinin, Rusya'ya yönelik yaptırımlar dahil net ve güçlü bir Avrupa Birliği (AB) yanıtını desteklediğini bildirdi.

Japonya Dışişleri Bakanı Hayaşi Yoşimasa, Putin'in kararını kınadıklarını bildirdi.

Bakan Hayaşi, düzenlediği basın toplantısında, Rusya'nın Donetsk ve Luhansk Cumhuriyetleri'ni tanıma kararını kınadığını belirterek, bunun "Ukrayna'nın egemenliğini ve uluslararası hukuku ihlal" olduğunu söyledi.

Rusya'nın sözde Donetsk ve Luhansk Cumhuriyetleri'ni tanıma kararına karşı çıkan Avustralya Başbakanı Scott Morrison, "Rusya geri adım atmalı. Koşulsuz olarak kendi sınırlarının arkasına çekilmeli ve komşularını tehdit etmekten vazgeçmelidir." dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2022, 15:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6