Ruanda soykırımının sorumlularından Felicien Kabuga 25 yıl sonra yakalandı

banner54

26 yıl önce 800 bin kişinin katledildiği Ruanda Soykırımı'nın sorumlularından olan 84 yaşındaki Felicien Kabuga, Fransa'da yakalandı. Adalet bakanlığının açıklamasında, Kabuga'nın Paris'te yargılandıktan sonra Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne götürüleceği belirtildi.

Ruanda soykırımının sorumlularından Felicien Kabuga 25 yıl sonra yakalandı

Fransa Adalet Bakanlığı, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Ruanda soykırımında yüzbinlerce kişinin ölümünden sorumlu tuttuğu isimlerden Felicien Kabuga'nın Paris'te yakalandığını açıkladı. 

Bakanlık, 25 yıldır aranan Kabuga’nın Paris yakınlarında Asnieres-Sur-Seine’de dairesinde sahte kimlikle yakalandığını duyurdu.

Açıklamada şu ifadeler yer verildi: “1994 yılından bu yana, Ruanda Soykırımı’nın finansörü olarak bilinen Felicien Kabuga cezasız kalarak Almanya, Belçika, Kongo, Kenya ve İsviçre'de yaşadı.”

Açıklamada aynı zamanda Kabuga’nın önce Paris Temyiz Mahkemesi’nde daha sonra ise Lahey’de Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanacağı aktarıldı.

Ruanda’da en az 800 bin Tutsi ve ılımlı Hutu, radikal Hutular tarafından öldürülmüş, Kabuga’nın radikallere mali yardım sağladığı tespit edilmişti. Diğer iki Ruanda soykırımı zanlısı Augustin Bizimana ve Protais Mpiranya halen uluslararası adalet tarafından aranıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6