banner180

Polis tarafından öldürülen kadını anma töreninde polis şiddeti

İngiltere'de geçtiğimiz yıl kaybolan ve daha sonra yapılan soruşturma neticesinde bir polis memuru tarafından öldürüldüğü anlaşılan Sarah Everard'ı anma törenine güvenlik güçleri müdahale etti.

Polis tarafından öldürülen kadını anma töreninde polis şiddeti

4 kadının polisler tarafından gözaltına alındığı olaylar ülkede büyük tepkilere neden oldu.

Londra'da 3 Mart 2020 akşamı evine giderken kaybolan ve günler sonra şehir dışında bir ormanda cesedi parçalanmış bir şekilde bulunan 33 yaşındaki Sarah Everard, son görüldüğü yer olan Londra'nın Clapton Common bölgesindeki bir parkta anıldı.

Ancak polis ekipleri Covid-19 kısıtlamalarını gerekçe göstererek anma töreninde konuşma yapan çoğunluğu kadınlardan oluşan kalabalığa müdahale etti. Yaşanan arbede sonrası 4 kadın gözaltına alınırken, polislerin yumruklaşmaya varan güç kullanması ülkede büyük tepkilere neden oldu.

Anma törenine Cambridge Düşesi Kate Middleton'ın da katıldığı görüldü. Sosyal medyada polisin güç kullandığıyla ilgili onlarca video viral oldu.

Olaylar hakkında konuşan Londra Belediye Başkanı Sadık Khan, polislerin orantısız güç kullandığını ve görüntülerin "kabul edilemez" olduğunu belirtti. Khan, Londra Polis Teşkilatı Şefi Cressida Dick ile temas halinde olduğunu ve "acilen bir açıklama istediğini" söyledi.

İçişleri Bakanı Priti Patel, görüntüleri "üzücü" olarak nitelendirerek, polisten ayrıntılı bir rapor istediği kaydedildi. Liberal Demokrat Parti'nin lideri Ed Davey polis müdahalesini "son derece utanç verici" olarak değerlendirirken, "Cressida Dick, Londra'daki milyonlarca kadının güvenini kaybetti ve istifa etmeli." açıklamasında bulundu.

Komiser Yardımcısı Helen Ball ise Covid-19'u gerekçe gösterek kalabalığa müdahale etmek zorunda kaldıklarını ancak kesinlikle güç kullanmak istemediklerini ifade etti.

Sarah Everard cinayetinde ne yaşanmıştı?

Geçen sene 3 Mart akşamı Clapham semtindeki arkadaşının evinden çıkıp yürüyerek kendi evine doğru giden 33 yaşındaki pazarlama yöneticisi Sarah Everard ortadan kaybolmuştu. Yapılan incelemede şehir dışında bir ormanda 10 Mart'ta bulunan insan kalıntılarının Everard'a ait olduğu tespit edilmişti.

Kaçırma ve öldürme olayıyla ilgili polis memuru Wayne Couzens, 13 Mart'ta çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

Karantina altındaki İngiltere'de 2020'de 118 kadın cinayeti işlendi

İngiltere’deki Aile İçi Şiddet Bakanı Jess Phillips, geçen yıl Birleşik Krallık’ta 118 kadının öldürüldüğünü duyurdu.

Ülkede 2020'deki karantinanın ilk üç ayında Ulusal Aile İçi Taciz Yardım Hattı'na 40 binden fazla çağrı yapıldı.

euronews

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6