banner198

Paris saldırısı ters tepti, Danimarkalılar akın akın İslam'ı seçiyor...FOTO

İslomfobi ve Paris Saldırısı, Danimarka'da ters tepti. Danimarka'da yayın yapan Metroxpress gazetesi, ''Son yıllarda İslam dininin terör olaylarıyla yan yana getirilmesinden sonra, Kuran'ı araştıran Etnik Danimarkalıların yüzlercesinin İslam dinine geçtiğini yazdı.

Paris saldırısı ters tepti, Danimarkalılar akın akın İslam'ı seçiyor...FOTO
 Metroxpress gazetesinin manşetten ve 6. sayfadan, tam sayfa  verdiği haberde,'' İslam Danimarka'da en hızlı büyüyen din durumunda. Medyada İslam'ı terör  dini gibi gösterilmeye çalışılmasının beklenildiğinin tam aksine İslam'a karşı alaka gittikçe artıyor'' diye yazdı.
Gazete yıl içinde 500 etnik Danimarkalının Müslüman olduğunu belirtti.

Medyada çıkan  İslamla ilgili karalayıcı haberlerden sonra, bir çok  Danimarkalı'' İslam dinini merak edip araştırıyor'' diyen Danimarka İslam Kültür Merkezi Başkanı Fatih Alev, gazeteye verdiği demeçte, '' araştırmalar sonucu Danimarkalılar anlıyor ki, İslam anlatıldığı gibi değil! '' dedi.

 Bundan öncede Danimarka gazetesinin Peygamber efendimiz aleyhinde yayınladığı karikatür nedeniyle bir çok Danimarkalının İslam'ı seçtiğini kaydeden  Alev, 'Danimarkalı görüyor ki medyada anlatılan İslamla, gerçek İslam arasında fark var'' şeklinde ifade etti.

Danimarkalı sosyolog Brian Arly Jacobsen ise, Danimarkalıların araştırmacı olduğuna dikkat çekerken, ''Danimarkalılar meraklıdır, her önüne geleni kabul etmez. Camileri araştırır, Kuranı araştırır ona göre karar verir. Diğer etkense Müslüman gençlerle yetişen Danimarkalı gençler, Müslüman gençlerden çok etkilenenrek, İslam'ı seçiyorlar'' dedi.

Gazete Müslümanlığa olan; 19 yaşında ki Malene Dahl, Caroline Lundberg ile 37 yaşında ki Søren Abu, 23 yaşında ki  Hed Svend'in fotoğraflarını yayınlayarak kısa hayat hikayelerinden de bahsetti.

Ayrıca Danimarka Devlet Radyosu DR'in  web sayfasında, ''Son günlerde yüzlerce Danimarkalı Müslüman oldu'' başlığı ile bir habere imza attı.
ATİLA ALTUNTAŞ/İSVEÇ GÜNDEMİ


Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2015, 01:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
memet kaya
memet kaya - 9 yıl Önce

elhamdulillah

SIRADAKİ HABER

banner194

banner6