O ülke karıştı! Başbakan istifa etti

Ürdün hükümetinin vergilerde ve bazı fiyatlarda artışa gitmesi ülkede ayaklanmaya sebep oldu. Kemer sıkma politikalarını protesto etmek isteyen Ürdünlüler sokaklara döküldü. Bu gelişmelerin ardından, Ürdün Başbakanı Hani el-Mulki, tartışmalı vergi yasasına karşı düzenlenen yoğun protestoların ardından istifa etti.

Ürdün Başbakanı Hani el-Mulki, tartışmalı vergi yasasına karşı düzenlenen yoğun protestoların ardından istifa etti. Mulki'nin yerine Ömer el-Rezzaz geçici başbakan olarak atandı.

İngiliz haber ajansı Reuters, Kral Abdullah'ın Ömer el Rezzaz'dan yeni hükümeti kurmasını istediğini açıkladı. Eski bir Dünya Bankası ekonomisti olan Rezzaz, Mulki'nin hükümetinde Eğitim Bakanı olarak da görev yapmıştı.

60 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Ürdün Emniyet Müdürü Fadıl el-Hammud, vergi yasasının protesto edildiği gösterilerde 60 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Hammud, başkent Amman'da düzenlediği basın toplantısında "devletin zayıf olmadığını bilakis en güçlü halinde olmasına rağmen sorunun büyümemesini tercih ettiğini" söyledi. Gösterilerde 60 kişinin gözaltına alındığını kaydeden Hammud, bu kişiler arasında yabancıların da bulunduğuna dikkati çekti. 

İSRAİL BASININDAN ÜRDÜN İDDİASI

İsrail basını Ürdün'deki protestolarının iki nedeni olduğunu yazdı. Ülkedeki vergilerin yüksek olması ve Ürdün'ün aldığı Kudüs kararı. Ürdün zengin bir ülke olsa da dış ülkelerden gelen yardımlarla ayakta duruyor. Özellikle Kudüs kararından sonra başta ABD olmak üzere Mısır, BAE ve Suudi Arabistan ülkeye karşı tavır almış durumda.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6