banner198

O ülke göçmenleri sınır dışı ediyor!

Göçmenlerin geri dönderilmesinin duyurulması üzerine iki ülke bakanı bir araya geldi.

O ülke göçmenleri sınır dışı ediyor!

KOSOVA Başbakanı İsa Mustafa, Avusturya İçişleri Bakanı Johanna Mikl- Leitner ile başkent Priştine'de biraraya geldi.

Kosova'dan Avrupa ülkelerine yapılan göçlerin ele alındığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısında konuşan Avusturya İçişleri Bakanı Johanna Mikl-Leitner, Kosova'dan Avrupa ülkelerine gerçekleştirilen göç dalgasının, Kosova ile Avusturya'da ekonomik süreçleri olumsuz yönde etkilediğini belirtti. Leitner, iki haftada bir Kosovalılar'ın geri gönderileceklerini açıklayarak, "Yalnızca son hafta içinde 1800 Kosovalı Avusturya makamlarına sığınma başvurusunda bulundu. Kosovalılar'ın gerçekleştirdiği göç dalgasının Kosovalı makamlar tarafından çok daha büyük bir ciddiyetle ele alınması gerekir. 'Avusturya'ya varır varmaz sığınma hakkı kazanacağınız' düşüncesi asılsızdır" şeklinde konuştu.

Avusturya İçişleri Bakanı Johanna Mikl - Leitner, Kosovalıların yasa dışı göçü konusunda Sırbistan ve Macaristan ile işbirliği yapacaklarını sözlerine ekleyerek, Avusturya gazetelerinde Arnavutça yayımlanan Avusturya'ya sığınma yok ibaresinin yer aldığı tam sayfa duyurusunu gösterdi.

Kosova Başbakanı İsa Mustafa ise, basın toplantısında yaptığı açıklamada, Kosova'yı olumsuz etkileyen yasa dışı göçün durdurulması için bir dizi tedbir aldıklarını belirterek, Avusturya'dan Kosova'nın ekonomik kalkınmasına destek sağlamasını talep etti. Başbakan Mustafa, Avusturya'nın Kosova'da yeni iş yerlerinin açılması için yatırımları teşvik edeceğini umut ettiklerini söyledi. Leitner, Kosova ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga tarafından da kabul edildi.

Gerçek Gündem

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2015, 14:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6