Norveçli gazeteci Akerhaug: "YPG etnik temizlik yapıyor"

- Norveçli gazeteci Lars Akerhaug'ın kaleme aldığı bir makalesinde ''Batı ve Norveç'in desteklediği YPG milisleri Arap köylerinde etnik temizlik yaparak sivilleri hedef alıyor'' ifadeleri kullanıldı.

Norveçli gazeteci Akerhaug: "YPG etnik temizlik yapıyor"

  Norveçli gazeteci Lars Akerhaug, ''Batı ve Norveç'in desteklediği YPG milisleri Arap köylerinde etnik temizlik yaparak sivilleri hedef alıyor.'' tespitinde bulundu. Akerhaug, Norveç'in politik gazetesi Minerva'da yazdığı makalede terör örgütü YPG/PKK'nın işlediği savaş suçlarına dikkati çekti.
"Suriye'nin kuzeyindeki insan hakları ihlallerinin arkasında YPG var" başlıklı makalesinde Akerhaug, ''Batı ve Norveç'in desteklediği YPG milisleri Arap köylerinde etnik temizlik yaparak sivilleri hedef alıyor." ifadelerini kullandı. 
Akerhaug, YPG'nin muhalif Kürt siyasetçileri kaçırdığı, öldürdüğü ve işkence ettiğine dikkati çekerek, Uluslararası Af Örgütü'nün bu yöndeki tespitine atıfta bulundu. 
Akerhaug, terör örgütü PYD/PKK'nın Suriye'nin kuzeyinde ele geçirdiği bölgelerde "etnik temizlik amaçlı katliam" yaptığını vurguladı. Akerhaug makalede şu ifadelere yer verdi:''Suriye İnsan Hakları Örgütü’nün (SNHR) yayımladığı raporda , 2012’de Suriye'nin  kuzey ve kuzey doğusunda PYD’nin ele geçirdiği bölgelerde ‘etnik temizlik amaçlı katliam yapıldı. 2013 ve 2014’te Haseke iline bağlı Arap nüfusun yoğun olduğu el- Ağabeş, Tel Brak, el-Haciye ve Tel Halil’de yapılan katliamlarda 7’si kadın, 17’si çocuk 91 sivil öldürüldü.  Uluslararası Af Örgütünün Ekim 2015'te görgü tanıklarının ifadeleri, uydu görüntüleri ve uzman gözlemlerine dayanarak yayımladığı raporda ise Tel Hamis kırsalında yer alan Arapların yaşadığı Hüseyniye köyünde yapılan incelemeler 225 binalık köyde bir sene içinde yaşanan yüzde 94 yıkımın bulunduğu ve sadece 14 binanın ayakta kaldığı tespiti aktarılmış''  Yazının orjinali:Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2018, 16:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6