Norveç'te oklu saldırganın kimliği belli oldu

banner54

Norveç'in Kongsberg kasabasında, dün bir marketin yakınında okunan saldırı düzenleyen kişinin Danimarkalı 37 yaşındaki Espen Andersen Bråthen olduğu açıklandı.

Norveç'te oklu saldırganın kimliği belli oldu

İstihbarat ve Güvenlik Teşkilatından yapılan açıklamada, 37 yaşındaki Danimarka vatandaşı saldırganın daha önceden sabıkası bulunduğu belirtilerek, saldırıyı neden düzenlediğinin araştırıldığı kaydedildi.

Espen Andersen Bråthen'ın kısa bir süre önce Müslümanlığı seçtiği ve radikal gruplarla temasa geçtiği iddia edildi. Daha önceden de sabıkası bulunan ve aile fertlerini tehdit eden Bråthen'ın pskolojik sorunlarının bulunduğu belirtildi. 

Norveç'in VG gazetesine konuşan Espen Andersen Bråthen'ın yakın tanıdıkları saldırganın hayatı boyunca zihinsel sorunlarla mücadele ettiği son 2 yıldır da işe gitmeyerek eve kapandığını aktardı. 

Saldırgan 13 Ekim'de yerel saatle 18.13'te Kongsberg kasabasında Coop adlı marketin yakınında bulunanlara oklu saldırı düzenlemiş, saldırıda 5 kişi hayatını kaybetmiş ve 2 kişi yaralanmıştı. Saldırgan olaydan yarım saat sonra polis tarafından yakalanarak gözaltına alınmış, sorgusundan sonra tutuklanmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6