banner198

Norveç'te 2 çocuğu elinden alınan başka bir Türk ailenin acı feryadı‏

Norveç'te 3 çocuğu elinden alınan Kiriş ailesi evlatlarına kavuşmasının sevincini yaşarken, Norveç'te 2 çocuğu elinden alınan başka bir Türk ailesi, devlet büyüklerinden yardım istedi.

Norveç'te 2 çocuğu elinden alınan başka bir Türk ailenin acı feryadı‏

Norveç'in başkenti Oslo'da yaşayan Cemal ve Gülten Uğur çiftinin iki çocuğunun ellerinden alındığı, birinin Sosyal Hizmetler Dairesine, diğerinin Hristiyan bir ailenin yanına verildiği belirtildi.


 Baba Uğur, çocuklarının üç ay önce ellerinden alındığını, 11 yaşındaki kızı Esra Uğur'un mahkeme kararıyla Oslo Sosyal Hizmetler Dairesine, 7 yaşındaki oğlu Emre Uğur'un da Hristiyan bir aileye verilerek kültüründen koparıldığını ifade etti.

Kızının da Hristiyan bir aileye verileceğini ifade eden baba Uğur, eşi Gülten Uğur'un perişan olduğunu ve psikolojik yardım almaya başladığını söyledi.

Çocukları alındıktan sonra eşinin çok kilo kaybettiğini ve hayattan koptuğunu belirten Uğur, annesinin ve babasının Türkiye'den Oslo'ya geldiğini ve kendilerine yardımcı olmaya çalıştığını kaydetti.  

Cemal Uğur, kızı Esra'nın iki yıl önce içine kapanarak hastalandığını, aile doktorunun kızını psikiyatriste gönderdiğini ve doktorun kızına ağır bir ilaç verdiğini belirterek kreş öğretmenlerinin de göçmenlere karşı ön yargılı olduğunu, çocuklara sürekli "Evde size kızıyorlar mı? Dövüyorlar mı?" sorularını yönelttiğini anlattı. Baba Uğur, "Norveçli çocuklara böyle bir soru sormazken, göçmen çocuklara devamlı böyle soru soruyorlarmış. Kızımın hastalığına teşhis koyamadılar ve bu yüzden elimizden aldılar" diye konuştu.

Çocuklarıyla en son görüştüğünde kızı Esra'nın elleri, ayakları ve bacaklarında morluklar ve darbe izleri olduğunu söyleyen Cemal Uğur, Hristiyan ailenin yanına verilen oğlu Emre'nin kolunun kırık olduğu ve kolunda köpek ısırıkları bulunduğunu kaydetti.

Oğlunun ve kızının kollarıyla bacaklarındaki yara izlerinin fotoğrafını cep telefonu kamerasıyla çektiğini ifade eden baba Uğur, yetkililerden şikayetçi olduğunu vurguladı. Kiriş ailesinin çocuklarına kavuşmasına çok sevindiğini belirten Uğur, "Aralık ayından beri iki çocuğuma kavuşmak için uğraşıyorum. Kiriş, ailesine yardım eden devlet büyüklerim bizim sesimizi de duysun" dedi. 

Norveç'teki aile ve çocuklarla ilgili sosyal hizmet kurumu, ülkede yaşayan Halil ve Sultan Kiriş çiftinin beş, üç ve bir yaşlarındaki üç çocuğunu, ailenin çocuklara kötü davrandığı iddiasıyla geçen hafta ellerinden alarak Norveçli ailelerin bakımına vermişti. Halil Kiriş, çocuklarının gördüğü kötü bir rüyanın, kreş yetkilileri tarafından çocuklara kötü davranıldığı şeklinde yorumlandığı ve bu yüzden çocukların ellerinden alındığını ifade ederek Türkiye'den yardım istemişti. Aile dün çocuklarına kavuşmuştu.

Atila ALTUNTAŞ / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2015, 10:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
murat
murat - 9 yıl Önce

Hangi turk aileyeye sorarsaniz sorun cocugum okuldan eve gelecekmi bugun korkusunu yasiyor.bu cocuklar issiz gucsuz pedofil irkci ateist ailelere veriliyor.kac tanesine bizde sahit olduk.o cocuklar bizlerin ecdadimizin cocuklari.bu ailelerin cocuklari verilirse eger hemen toparlanip turkiyeye getirilmeli.batsin 3kurusu.orda 3 ekmek yiyecegine gel vataninda 1 ekmek ye.ama icin rahat olsun.evlat ne demek ya.Allah norvecteki ailelerin yardimcisi olsun.

Bir anne
Bir anne - 9 yıl Önce

Yıllar önce çocuk yuvasında çalışmıştım.Türk ve isveçli cocukların olduğu yuvada. Isvecli cocugun sırtında görülen morlukların personel tarafından görmezden gelindiği ama Türk kızının kolunda göedükleri morluk yüzünden sosyale bildirimde bulunduklarına şahit olmustum.Betül hanım eşiniz norvecli ve sosyal görevli diye sistemi savunmaya kalkmayın .30 yıldır Skandinavyada yasayan 2 cocuk büyütmüş birisi olarak sistemin ne olduğunu bizde biliyoruz.Ayırımcılık maalesef her yerde var.

sdf
sdf - 9 yıl Önce

Betul hanim, esinize bir sorsaydiniz bu cocuklar kac milyon kr satiliyor senede.. Bu coxuklar ailelerinden alinip korucu ailelere verdikleri icin cocuk basi kac mlyon kron devletten aliyor bunu bir ogrenin bir zahmet.. Arti Hans Bauge barnevern opptak 1,-5 e kadar izleyin esinizde izlesin.

Bir anne
Bir anne - 9 yıl Önce

betul hanumi bende elestirdim ama burada resmen tehtid var.kim oldugunuzu ögrenir, kocanizin isini bitiririm ne demek ? bu yazi aynen savciliga verilirse olacaklari dusunmuyormu bunu yazan. evet aciniz buyuk olabilir.bizde uzulduk ve betul hanimi elestirdik ama hickimse burada tehtid etmedi. site sahipleri lutfen uyumayin bu tehdit mesajini silin. ciddi anlamada suc isleniyor. bu isler asarim keserim demekle olmaz.yarinda birisi size asarim keserim demeye baslar ve olaylarin önu alinmaz. kim oldugumu bilmiyorsun ne demek ??? kimsiniz siz?? nedir bu eziklik? elestrinizi dogru duzgun yapin, yapici olun yikici degil.site sahipleri sizde lutfen yazilari denetleyin.sitenizi severek okuyoruz ama böyle kabadaliliklar klavye de efelenmeleri cikinca kimse buralara girmez okumaz.

dost
dost - 9 yıl Önce

Allah kimsenin basina getirmesin alllah annesine babasina sabir versin turk devletine yazalim neolur yardim edin

cocuklarin dayisi
cocuklarin dayisi - 9 yıl Önce

Hepinizden ALLAH razi olsun

Ebru
Ebru - 9 yıl Önce

Allahim hepsinin belasini versin ins.kim onlari savunuyorsada Allahim sizede ayni aciyi versin insAllah.Allah buyuktur ins cocuklariza kavusursunuz.

Norveç'ten biri
Norveç'ten biri - 9 yıl Önce

Betül sen gerçekten anne olsan bir annenin çocuğunun elinden alınması ne kadar zor olduğunu anlardın


SIRADAKİ HABER

banner194

banner6