Norveç: Sınıra yakın on bir Rus nükleer yetenekli bombardıman uçağı

Norveç sınırına yakın bir Rus hava üssünün uydu görüntüleri, Rus uzun menzilli bombardıman uçaklarının varlığının arttığını gösteriyor. Planet Labs'ın görüntülerini derleyen VG haberinde, bunların ABD'deki ve tüm Avrupa'daki hedeflere nükleer bombalarla saldırma kapasitesine sahip olduğunu yazdı.

Norveç: Sınıra yakın on bir Rus nükleer yetenekli bombardıman uçağı

faktiskt.no tarafından doğrulanan uydu görüntülerine göre, birkaç gün önce Rus hava üssünde on bir bombardıman uçağı konuşlandırıldı.

Norveç hava kuvvetleri uzmanı Lars Peder Haga, Faktiskt'e, stratejik bombardıman uçaklarıyla konuşlanma ve eğitimin başlı başına bir nükleer caydırıcılık biçimi olduğunu, bu nedenle genel olarak Putin'in nükleer tehdidinin bir parçası olarak okunabileceğini söyledi.

Gazeteye göre, uçaklar genellikle Moskova'nın 72 mil güneydoğusundaki Engels Hava Üssü'nde konuşlanıyor.

Norveç Savunma Başkanlığı sözcüsü durum değerlendirmesi yaparak: "Sonbahar geleneksel olarak Rus kuvvetlerinde daha yüksek aktivite ile karakterize edilir. Şu anda özel bir durumdayız ve mümkün olan en iyi durumsal farkındalığı sağlamak için faaliyetlerimizi artırdık. Ulusal ve uluslararası ortaklarımızla birlikte durumu sürekli izliyoruz" dedi.

Hava üssünde olduğu söylenen uçaklardan biri ise Soğuk Savaş döneminde geliştirilen ve dünyanın en büyük bombardıman uçağı olarak bilinen Tu-160. Ses hızının iki katından daha yüksek bir hıza sahip olan bu uçak, saatte 2.200 kilometre yol kat ediyor.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6