NATO’daki her iki Türk subaydan biri FETÖ’cü

banner54

15 Temmuz darbe girişiminin ardından yürütülen soruşturmalarda NATO karargâhlarının FETÖ yuvası haline geldiği ortaya çıktı. Örgütle bağı olduğu ortaya çıkan NATO’da görevli 237 Türk subayından 200’ü kayıplara karıştı

NATO’daki her iki Türk subaydan biri FETÖ’cü

 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştiren FETÖ'nün çeşitli ülkelerde faaliyet yürüten NATO karargâhlarında da örgütlendiği ortaya çıktı. NATO bünyesinde görev yapan 462 subaydan aralarında generallerin de bulunduğu 237 kişi hakkında FETÖ ile iltisaklı olduğu gerekçesiyle soruşturma yürütüldü. FETÖ'cü 'askerlerin' ağırlıkta bulunduğu ülkelerin başında ise ABD, Almanya, Belçika ve Yunanistan'ın geldiği belirlendi. Şüphelilerden 200'ünün firari olduğu, 17'sinin ByLock kullandığı, 58'inin eşinin ise KPSS şüphelisi olduğu tespit edildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcı vekili Necip Cem İşçimen koordinesinde Savcı Mustafa Gökçe'nin NATO subaylarına ilişkin yürüttüğü soruşturmada çok çarpıcı ayrıntılara ulaşıldı. Soruşturma dosyasına yansıyan bilgilere göre, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından NATO karargahlarında sürekli ve geçici olarak görev yapan FETÖ şüphelisi subayların görevlerine son verilerek, "Türkiye'ye dönün emri" verildi. Birçok ülkede faaliyet gösteren NATO karargahlarında bulunan 462 subaydan, 237'si hakkında FETÖ ile iltisaklı oldukları gerekçesiyle adli ve idari işlem başlatıldı.

18'İ TUTUKLANDI
Bu kapsamda ilk dalgada, 189 NATO subayı hakkında gözaltı kararı verilerek, bunlardan 18'i tutuklandı. Savcılık ikinci dalga kapsamında dün de Hollanda, İtalya, Belçika'nın da aralarında bulunduğu ülkelerde görevli 38 kişi için düğmeye bastı. Yurt içinde de Ankara, İstanbul, İzmir, Adana'nın aralarında bulunduğu 18 ildeki adreslerde de gözaltı, arama ve el koyma işlemi yürütüldü. Şüphelilerden 1'i gözaltına alınırken, 37'sinin ise kayıp olduğu ve aranmalarının devam ettiği bildirildi. FETÖ ile bağlantısı tespit edilip soruşturma açılan 237 şüpheliden, 200'ünün Türkiye'nin emrine uymayarak dönüş yapmadığına dikkat çekildi. Şüphelilerin büyük bir kısmının sağlık raporu alırken bazılarının da görevli bulundukları ülkelerden iltica talebinde bulundukları belirlendi.

BANK ASYA'DA HESAPLARI VAR
Soruşturma dosyasında yer alan 237 şüpheliden 17'sinin örgütün kripto haberleşme programı ByLock'u kullandığı tespit edildi. Bu şüphelilerin özellikle programın aktif kullanıcıları oldukları yani "kırmızı kategoride" yer aldıkları vurgulandı. Şüphelilerden 58'inin eşinin 2010 KPSS soruşturmasında 'şüpheli' olmaları dikkat çekti. Ankara Başsavcılığı'nın 15 Temmuz öncesi Genelkurmay'a gönderdiği 400 kişilik KPSS şüphelisi asker eşinin içinde bu 58 kişinin de olduğu öğrenildi. Bank Asya'da hesapları da tespit edilen subaylardan bir kısmının da yine örgütün 'mahrem hizmetler' sınıfında yer aldığı kaydedildi.

İŞTE NATO'DAKİ FETÖ'CÜ SUBAYLAR VE GÖREV YERLERİ
 BELÇİKA: 140 NATO subayından 78'i hakkında işlem yapıldı.
 ALMANYA: 77 NATO subayından 32'si hakkında işlem yapıldı.
 ABD: 39 NATO subayından 26'sı hakkında işlem yapıldı.
 İTALYA: 62 NATO subayından 25'i hakkında işlem yapıldı.
 HOLLANDA: 32 NATO subayından 17'si hakkında işlem yapıldı.
 İSPANYA: 16 NATO subayından 8'i hakkında işlem yapıldı. Diğer NATO Karargahlarında da 51 FETÖ'cü subay hakkında işlem yapıldı.

462 NATO'DAKİ TÜRK SUBAY SAYISI
237 FETÖ'CÜ SUBAY
17 BYLOCK KULANICISI
58 SUBAYIN EŞİ KPSS ŞÜPHELİSİ
Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2016, 08:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6