banner198

NATO'da İskandinav toplantısı

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Dışişleri Bakanı Ann Linde, Ocak ayında Brüksel'deki NATO Karargahında yaptıkları görüşmeden sonra sürecin giderek derinleştiği belirtildi.

NATO'da İskandinav toplantısı

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği ve sürece dair yol haritası üzerinde önemli görüşmeler olduğu belirtiliyor.

Dışişleri Bakanı Ann Linde, bugün Brüksel'de NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ile ayrı bir görüşme yapacak.

Toplantı, İsveç ve Finlandiya'nın Ukrayna, Gürcistan, Japonya, Güney Kore, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi diğer ortak ülkelerle birlikte yarın özel olarak davet edildiği NATO'nun Olağanüstü Dışişleri Bakanları toplantısından önce gerçekleşecek.

Stoltenberg dün düzenlediği basın toplantısında, otoriter güçlerin kurallara dayalı uluslararası düzeni geri ittiği bir durumda, demokrasilerin bir arada durması ve değerlerimizi korumasının her zamankinden daha önemli olduğunu söyledi.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği konusunda Stoltenberg başvuru yapmaları halinde memnuniyetle karşılayacaklarını söylerken, Rusya her iki ülkeninde tarafsız kalmasını ve olası bir üyelik durumunda karşılığı olacağı noktasında tehditkar tutumunu sürdürüyor.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6