banner198

Mısır'da darbecilerden tutuklulara cinsel şiddet

Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu tarafından yayımlanan rapor, Mısır'da gözaltına alınanlara yoğun bir şekilde cinsel şiddet uygulandığı ortaya çıkardı. Darbe sonrası muhalefeti bastırmak amacı ile gözaltına alınan kişiler, kadın erkek ayırmaksızın cinsel şiddete maruz kalıyor.

Mısır'da darbecilerden tutuklulara cinsel şiddet

Uluslararası İnsan nıHakları Federasyonu tarafından yayımlanan rapora göre, polis "protestocuları caydırmak için" gözaltına alınan kadın, erkek ve çocukları taciz ediyor.

Gözaltına alınanlar bekaret testleri, tecavüz, kimi zaman da toplu tecavüze hedef oluyor.

BBC'de yer alan haberde; Mısır'da cinsel şiddetin 2013 yılındaki darbeden sonra arttığı bildirildi.
Şiddet uygulayanların neredeyse hiç cezalandırılmadığı belirtilen raporda bu durumun "muhalefeti susturmaya yönelik bir siyasi stratejiye işaret etmesi" dikkat çekiyor.

Rapora göre, bu olaylardan polis, istihbarat görevlileri ve ordu mensupları sorumlu.

Raporu kaleme alanlar cinsel şiddet olaylarında komutanların emir verdiği yönünde kanıt bulunmadığını, ancak şiddetin boyutlarının ve cezasız kalmasının bu durumun siyasi olduğunu düşündürdüğünü belirtti.

Şikayette bulunan şiddet kurbanlarının başvurularının sistematik olarak engellendiği, polis memurlarının ve gardiyanların tehditleri ve intikam saldırılarıyla karşılaştıkları kaydedildi.

Mısır İçişleri Bakanlığı ise raporu inceleyinceye kadar konuyla ilgili yorum yapmayacağını bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2015, 22:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6