banner180

Merkel’in halefi belli oldu: "Türk Armin"

Kuzey Ren-Vestfalya Başbakanı Armin Laschet, Alman iktidar partisi CDU'nun yeni parti lideri olarak seçildi.

Merkel’in halefi belli oldu: "Türk Armin"

Merkel'in yerine CDU'da parti lideri olan Annegret Kramp-Karrenbauer'in yerini aldı. Kramp-Karrenbauer on dört ay sonra havluyu attı.

İlk turda en fazla oy alan iki adayın yarıştığı ikinci turda Laschet, 991 geçerli oyun 521’ini alarak CDU’nun yeni genel başkanı seçildi, Merz ise 466 oy aldı. 4 delege çekimser kaldı.

Böylelikle Armin Laschet, CDU’nun 9. genel başkanı oldu.

Dijital ortamda düzenlenen seçimin yasal olarak da tescil edilmesi için delegelerin bu seçimi mektupla onaylaması gerekiyor.

Laschet, Şansölye Angela Merkel'in izlediği yolda devam etmek istediğini söyledi.

Parti yeni başkanı seçilen Armin Laschet 9 ay sonra yapılacak genel seçimlerde başbakan adayı önceliğine sahip.

Kuzey Ren Vestfalya eyaleti başbakanı olan Laschet, daha önce eyalette uyum bakanlığı da yapmış biri olarak tanınıyor. Ayrıca Armin Laschet göçmenlere yakınlığı nedeniyle de partisi içinde “Türk Armin” olarak tanınıyor. Gazeteci kökenli olan Laschet, 59 yaşında.

Armin Laschet kimdir?

Almanya’nın Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinin Aachen kentinde 1961’de doğan Armin Laschet, 1981-1987 yıllarında Münih ve Bonn üniversitelerinde hukuk, 1987-1988'de gazetecilik eğitimi aldı.

Laschet, 1994’e kadar Bavyera’da serbest gazeteci olarak çalıştı, aynı zamanda dönemin Federal Meclis Başkanı Rita Süssmuth’a danışmanlık, 1994-1998'de Federal Meclis'te, 1999-2005'te Avrupa Parlamentosu'nda milletvekilliği yaptı.

Laschet, 2005-2010 yıllarında Kuzey Ren-Vestfalya'da Aile, Kadın ve Uyum Bakanlığını üstlendi. Bu görev kapsamında eyalette yaşayan Türklerle yakın ilişki kuran Laschet, Türk-Alman dostluğuna katkıda bulundu.

Üç çocuk babası Laschet, 2017'de yaklaşık 18 milyon nüfusla Almanya'nın en yoğun nüfusuna sahip Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinin Başbakanı oldu.

Faydalanılan kaynaklar: AA

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2021, 14:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6