banner198

Mangrov ağaçlarından elde edilen bir özle, kelliğe çözüm olabilecek ürün 6 ay içinde piyasaya sürülecek

Şimdilik insanlık için küçük ama test eden 50 kişi için büyük bir adım atıldı.

Mangrov ağaçlarından elde edilen bir özle, kelliğe çözüm olabilecek ürün 6 ay içinde piyasaya sürülecek

Tayland'daki Chulalongkorn Üniversitesi'nden bilim insanları mangrov ağaçlarından elde edilen bir özle kellik sorununu çözebildiklerini ileri sürdüler.

Bu hedefle yapılan çalışmalarda da test edilen 50 kişide olumlu sonuçlar alındığı açıklandı.

Farmakognozi ve Farmasötik Botanik Fakültesi'nde çalışan Prof. Dr. Wanchai Deeknamkul, mangrov özünün saç dökülmesini önlemede ve saç büyümesini tetiklemede etken bir madde olduğunu belirtiyor.

En yaygın saç dökülmesi türü olan 'androjenik alopesi' mağduru 50 kişiyle yapılan testlerde saç dökülmesi durdu ve yeni saç oluşumu gözlemlendi.

Mangrov ağacından elde edilen 'Avicennia Marin' adlı özün içerisindeki 'Avicequinon-C' adlı kimyasalın insaoğlunun en büyük estetik dertlerinden biri olarak gördüğü kelliğe çözüm olabileceğine inanılıyor.

Yüzde 75 etkili

Prof. Deeknamkul özün kayba yol açan ezimlerin oluşumunu engellediğini ve keratin ve benzeri saç proteinlerinin oluşumunu desteklediğini belirterek kellik sorununa karşı yüzde 75’in üzerinde etkili olduğunu kaydediyor.

Yıllardır bu madde üzerinde araştırma yürüten ekip Tayland Ulusal Araştırma Konseyi'nden ödül aldı.

6 ay içinde piyasada

Çalışmaların ve formülün patenti hali hazırda özel bir şirket tarafından satın alındı ve pazarlanabilir bir ürün haline getirme çalışmaları sürüyor. Bu ürünün de 6 ay içerisinde piyasaya sürüleceği kaydediliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6