banner180

Köyün tüm erkekleri idam edildi!

İran’da, Sistan-Bellucistan eyaletine bağlı bir köyde erkeklerinin tamamı uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle idam edildiği açıklandı.

Köyün tüm erkekleri idam edildi!
 İran’da, Sistan-Bellucistan eyaletine bağlı bir köyde erkeklerinin tamamını idam edildiği açıklandı.

Mahmud Ahmedinejad döneminde devlet tarafından idam edilenlerin ailelerine yardım edilmesine ilişkin yasa iptal edilmişti.

Ancak sözkonusu düzenleme Hasan Ruhani döneminde yine gündeme getirildi. 

İran medyasında yer alan habere göre, İran Cumhurbaşkanlığı Kadın ve Aile İşleri Müstaşarı Şehindoxt Molaverdi yapılan uygulamalara sert şekilde karşı çıkarak, şunları söyledi:

“Bir yandan evin reisi idam edilip, diğer yandan malvarlıklarına el konuluyor. Soruyorum, uyuşturu gerekçesiyle idam edilerek mallarına el konulan bu kişinin eşi 3 çocuğunu nasıl yetiştirecek? Hükümet bu ailelere destek çıkmazsa çocuklarıda ileri de babalarının yaptığı işi yapacaktır.”

Şehindoxt Molaverdi, Sistan-Belucistan eyaletine bağlı bir köyde erkeklerin tamamının uyuşturucu nedeniyle idam edildiğine dikkat çekti.
İdari merkezi Zahidan kenti olan Sistan - Bellucistan eyaletinin nüfusu yaklaşık 2 bucuk milyon. Halkın çoğunuluğu geçimini uyuşturucu kaçakçılığından sağlıyor.

Pakistan ve Afganistan’a komşu olan eyalette her yıl onlarca kişi bu suçtan idam ediliyor.

Eyalette Sünni Müslüman Belluciler ve Şii Müslüman Sistaniler yaşıyor.
Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2016, 13:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6