Korkunç fırtınalar hayatı felç etmeye devam ediyor!

İskandinavya'da son yılların en büyük fırtınaları yaşanıyor. İsveç, Norveç ve Danimarka'da yaşanan fırtınalardan dolayı milyonlarca euro zarar meydana geldi.

Son birkaç gündür özellikle Norveç'i etkisi altına kalan fırtınalar yaşamı olumsuz etkiliyor. Yetkililer bölge halkına zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamaları tavsiyelerinde bulunurken, mahsur kalanlara yardım için sokaklarda polisler ve paletli araçlar görev yapıyor.
 
'Ole' adı verilen fırtınanın hızı Tromsö bölgesinde saniyede 32 metreye ulaşırken, kuzey bölgelerde saniyede 50 metreye ulaştı. Meteoroloji istasyonundan Baard Fjukstad, fırtına yüzünden çok sayıda evin çatısının uçtuğunu, bazı bölgelerde kopan elektrik telleri yüzünden evlerin elektriksiz kaldığını söyledi. Özellikle Tromsö bölgesinde yaklaşık 5 bin ev elektriksiz kaldı.

Fırtına teknolojik alt yapılara da zarar veriyor
Telefon şirketi Telenor'un teknik şefi Björn Amundsen elektrik kesilmesi yüzünden haberleşmenin de yapılamadığını bildirdi. Kötü hava şartları yüzünden ulaşımda ciddi aksamalar yaşanıyor. Kara ve tren yolları trafiğe kapatılırken, otobüs, tren ve hava seferlerinin büyük bir kısmı iptal edildi.

Son yılların en riski hava koşulları!
Bazı bölgelerde rüzgarın şiddetine dayanamayan elektrik telleri koptu. Yine tehlike arz eden bazı bölgelerde evler tahliye edildi. Zorunlu olmadıkça sokağa çıkılmaması tavsiyesinde bulunan yetkililer vatandaşları uyarmak için sosyal medya ağlarını kullandı.

Özellikle dağlık bölgelerde, toprak kayması, çığ tehlikesi, sahillerde de yükselen dalgalar ve su seviyesi yüzünden dikkatli olunmasını, yüksek binalardan uzak durulması uyarısı yapıldı. Sigorta şirketleri ilk belirlemelere göre fırtınadan zarar gören 7 bin ailenin müracaatta bulunduğunu yarım günlük zararın 350 milyon kronu aştığını bildirdi.

Son 50 yılın en zor günlerini yaşayan Norveç'te olumsuz hava koşullarına karşı herkesin tedbirli olması gerektiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2015, 21:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6