banner180

Kadına az maaş ödeyen konsolosluk 15 milyon kronluk tazminatla karşı karşıya!

Kadın-erkek eşitliğine en çok hassasiyeti gösteren ülkelerden Norveç, bir kadın çalışana düşük maaş ödediği gerekçesiyle ABD'de tazminat ödemeye mahkum edildi.

Kadına az maaş ödeyen konsolosluk 15 milyon kronluk tazminatla karşı karşıya!
Norveç'in Minneapolis Konsolosluğu'nda çalışan 56 yaşındaki Ellen Ewald, aynı meslekteki erkek arkadaşlarından yıllık 200 bin kron (30 bin dolar) düşük maaş aldığı ve cinsel ayrımcılığa maruz kaldığı gerekçesiyle 2011'de dava açtı.

Minneapolis'e bağlı St. Paul şehrindeki bir mahkemede süren dava yaklaşık 4 yıl aradan sonra sonuçlandı. Mahkeme, Norveç Minneapolis Konsolosluğu'nca cinsiyet ayrımcılığına maruz kalan Ewald'a 270 bin dolar tazminat ödemesine karar verdi. Eyalet

Dava sonucunun kendisini çok mutlu ettiğini söyleyen Ewald, "Bu benim için çok güzel bir yeni yıl hediyesi oldu." dedi. Ellen Ewald, Norveç'in eşitlik konusunda oldukça meşhur olduğunu, ancak bu davanın, eşitlik söyleminin pratik hayata da taşımanın önemini gösterdiğini vurguladı.

Norveç devlet televizyonun haberinde, Ewald'ı savunan dört avukatın toplam masrafınınsa yaklaşık 15 milyon kronu (2 milyon dolar) bulacağı belirtildi.
Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2015, 20:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6