Kabile arasında çatışma çıktı 120 kişi öldü!

Darfur'da iki kabile arasında 2 gün önce başlayan çatışmalarda, şu ana kadar 120 kişinin hayatını kaybettiği, yaklaşık 200 kişinin yaralandığı öne sürüldü

Kabile arasında çatışma çıktı 120 kişi öldü!

Sudan'ın Güney Darfur eyaletinde iki kabile arasında 2 gün önce başlayan çatışmalarda, şu ana kadar 120 kişinin öldüğü iddia edildi.

Güney Darfur'daki yerel yöneticilerden alınan bilgiye göre, Habbaniye ve Rizeigat kabileleri arasında kan davasından dolayı 2 gün önce başlayan çatışmalar, Güney Darfur'un El Sunta, El Ferdous ve Dimsu kasabalarına yayıldı. Çatışmalara, önceden aralarında husumet bulunan Felatta ve Selamet kabileleri de katıldı.

Zaman zaman uçaksavar ve roketatarların kullanıldığı çatışmalar sonucu, çeşitli kabilelere mensup 120 kişinin hayatını kaybettiği, olaylarda yaklaşık 200 kişinin yaralandığı ifade edildi.
Sudan güvenlik güçlerinin müdahalesinin ardından çatışmaların durduğu ancak bölgede gerginliğin sürdüğü bildirildi.

Başkent Hartum'un bin 300 kilometre batısında yer alan Çad ve Orta Afrika Cumhuriyeti sınırındaki Güney Darfur'da, yerel kabileler ile Arap kabileleri arasında başlayan anlaşmazlık, 2003'te isyana dönüşmüştü.

Sudan hükümeti ve destek verdiği Arap Janjavid militanlarıyla, yerel kabilelerin kurduğu ayrılıkçı Toro Boro milisleri arasında 2003'ten bu yana çatışmalar yaşanıyor.

Güney Darfur'da kabileler arasında politik olmayan sebeplerden dolayı da çatışmalar yaşanabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2015, 16:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6