banner180

Joe Biden: Dünyayı endişelendiren Delta varyantının çözümü var

ABD Başkanı Joe Biden, görevindeki 150 günde yapılan COVID-19 aşı sayısının 300 milyon doza ulaştığını açıkladı. Biden, ABD'de hızla bulaşan Delta varyantı ile ilgili olarak ise, "Bu varyantlardan korunmanın en iyi yolu, tamamen aşılanmak" dedi.

Joe Biden: Dünyayı endişelendiren Delta varyantının çözümü var

Biden, Beyaz Saray'da yaptığı konuşmada COVID-19 aşı çalışmalarını değerlendirdi. Biden, "150 günde 300 milyon doz aşıya ulaştık. Bu çok önemli bir kilometre taşı" ifadelerini kullandı.

Bu rakamlara ulaşmalarının şans eseri olmadığını, bilim insanlarının, şirketlerin, hükümetin, yerel yönetimlerin ve Amerikan halkının çabasının bir sonucu olduğunu belirten ABD Başkanı, "26 eyalet ve başkent Washington, şu anda yetişkinlerin yüzde 70'ini aşılama hedefine ulaşmış durumda. 26 eyalet ve başkent Washington, yetişkinlerinin yüzde 50'sinden fazlasını tamamen aşıladı. Salgının başından bu yana en düşük günlük ölüm sayılarına ulaştık." diye konuştu.

ABD'deki artan aşılama oranlarıyla hayatın da büyük oranda normale döndüğüne işaret eden Biden, şunları söyledi:

"Arkadaşlar, geçen yılkinden çok farklı bir yaza doğru gidiyoruz. Bu yaz keyif yazı olacak. En başından beri söz verdiğim gibi bunu başaracağız."

Delta varyantının elimizde çözümü var

Biden hala aşılanmamış kişilerin ölüm ve hastalığı yayma riski olduğuna işaret ederek, "Delta varyantı çok kolay bulaşıyor, ölüm riskini artırıyor ve genç insanlar için tehlikeli. Ancak iyi haber şu ki elimizde çözümü var. Bilim ve veriler gayet net. Bu varyantlardan korunmanın en iyi yolu, tamamen aşılanmak." değerlendirmesinde bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6