banner180

İtalya'da Covid-19 dalgası nedeniyle sokağa çıkma yasağı getiriyor

İtalya'da yeni Covid-19 dalgası: Lombardiya ve Campania Bölgeleri gece sokağa çıkma yasağı getiriyor

İtalya'da Covid-19 dalgası nedeniyle sokağa çıkma yasağı getiriyor

İtalya'da Lombardiya ve Campania Bölgesel yönetimleri gece sokağa çıkma yasağı uygulaması kararı aldı.

Ülkede kısa sürede hızlı artış göstererek rekor seviyeye çıkan Covid-19 vakalarının ardından hükümet pazar akşamı yeni tedbirler açıkladı ve şehirlerde kalabalık oluşabilecek yerlerin saat 21.00’den sonra kapatma yetkisini yerel yönetimlere devretti.

Kararının ardından en çok vaka görülen iki bölge olan Lombardiya ve Campania'nın yerel yönetimleri gece sokağa çıkma yasağı uygulaması talep etti.

Covid-19 vaka sayısında başı çeken Lombardiya, hükümette 22 Ekim tarihinden geçerli olmak üzere ay sonuna kadar gece 23 ile sabah 5 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulamasının getirilmesini talebini iletti.

Campania Bölgesi Başkanı Vincenzo De Luca salı günü, "Ekim ayının son hafta sonunda uygulamayı başlatmayı düşünüyorduk ama virüs dalgasını önlemek için bu hafta sonundan itibaren gece 23:00'ten sonra her yer kapanacak." açıklamasında bulundu.

Sokağa çıkma yasakları talepleri hükümetin onaylaması halinde geçerli olacak.

Hükümetin Covid-19 tedbirleri kapsamında sokağa çıkma yasağı yetkisini yerel yönetimlere bırakması kamuoyunda "sorumluluktan kaçma ve başkasına yıkma" tartışması başlatmıştı.

İtalya'da Covid-19 vakaları

İtalyan Sağlık Bakanlığı'nın 19 Ekim'de açıkladığı verilere göre son 24 saatte 9 bin 338 yeni vaka tespit edildi.

Günlük yeni vaka sayısı, bir gün önceki rekor seviye olan 11 bin 705'e göre azalma eğilimi gösterse de yapılan test başına karşılaşılan pozitif vaka oranında artış kaydedildi.

Ülkede 134 bin 3 aktif Covid-19 hastası bulunuyor, 797 kişi yoğun bakımda tedavi görüyor.

Pandemi başlangıcından bu yana İtalya'da 423 bin 578 Covid-19 tanısı kondu, 36 bin 616 kişi salgın nedeniyle hayatını kaybetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6