İsviçre'de kanalizasyondan altın rezervi çıktı

İsviçre'de atık su arıtma tesislerinden çıkan atıklarda yaklaşık 3 milyon İsviçre Frangı (3,1 milyon dolar) değerinde 3 ton gümüş ve 43 kg altın tespit edildi

İsviçre'de kanalizasyondan altın rezervi çıktı

İsviçre Federal Su Bilimleri ve Teknolojileri Enstitüsü, İsviçre'deki atık su arıtma tesislerinde 1 yıl boyunca yaptığı araştırma sonunda ilginç bir sonuç ortaya çıktı.

Reuters'in haberine göre İsviçre'de araştırmacılar, ülkede geçtiğimiz yıl atık su arıtma tesislerinden çıkan atık ve çamurda yaklaşık 3 milyon İsviçre Frangı (3,1 milyon dolar) değerinde 3 ton gümüş ve 43 kg altın tespit etti.

Özellikle 2 bölgede yoğunlaşan değerli madenlerin lüks saatleri süslemek için kullanıldığı tahmin edilirken en büyük altın birikiminin ülkenin güneyindeki Ticino kantonunda bulunduğunu kaydedildi.

İsviçre'nin batısındaki Jura bölgesinde de büyük bir rezerv bulunurken araştırmanın başında bulunan isim olan Bas Vriens, Ticino'nun güney kantonunda bulunan konsantrasyonu yüksek altın rezervinin geri kazanım için mantıklı olabileceği tek bölge olduğunu belirtti.

"ATIKTA YÜZÜK BULAMADIK"

Vriens, "Öfkeli bir erkeğin yada kadının tuvalate döktüğü mücevher hikayelerini duyuyoruz fakat atıklarda maalesef herhangi bir yüzük bulamadık" ifadelerini kullandı.

Bilim insanları toplamda 64 işletmenin kanalizasyon sularını analiz ederken altının dışında ülkenin atık tesislerinde 3 ton da gümüşe rastlandığı açıklandı.
Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2017, 16:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6