banner114

İsveçli hastane Covid-19 hastasına 1 milyon dolardan fazla fatura gönderdi

Amerika Birleşik Devletleri'nin Seattle kentinde ölümden kurtulan 70 yaşındaki Covid-19 hastası Michael Flor'a hiç beklemediği bir hastane faturası geldi.

İsveçli hastane Covid-19 hastasına 1 milyon dolardan fazla fatura gönderdi

İsveçli ünlü doktor Nils August Johanson tarafından 1910'da kurulan Swedish Medical Center'ın Issaquah'taki hastanesinde toplam 62 gün tedavi gören Flor'a gönderilen 181 sayfalık faturanın tutarı 1 milyon 122 bin dolar.

Hastaneye kaldırıldıktan iki gün sonra Michael Flor'un kalbi iki gün boyunca durdu, ciğerleri ve böbrekleri iflas etti. Hayatta kalma mücadelesi veren Flor, iyileştikten sonra alkışlar eşliğinde hastaneden ayrılmıştı.

'Faturayı görünce kalbim ikinci kez duracaktı'

Seattle Times'a konuşan Flor, "Faturayı görünce kalbim ikinci kez duracaktı. Hayatta kalmaktan dolayı kendimi suçlu hissediyorum. Neden ben diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Flor'un basına ulaştırdığı faturanın detaylarında, 42 günlük yoğun bakım bedeli için toplam 408 bin dolar isteniyor. Sadece bir günlük bedel 9 bin 736 dolar.

Suni solunum cihazına 29 gün bağlı kalan Flor’un bu gideri de günlük 2 bin 835 dolardan toplamda 82 bin 215 dolar tuttu.

Flor, devlet yardımlarından faydalanmayı umuyor

Yaşlılar için sağlık sigortası olan Medicare'den yaralanan Michael Flor'un bu faturayı tümüyle ödemesi beklenmiyor. Trump yönetimi ayrıca hastanelere ve özel sigorta şirketleri için 100 milyar dolar bütçe ayırdığını açıklamıştı. Bu bütçeden Covid-19 hastalarının tedavilerinin masraflarının karşılanacağı ifade edilmişti.

Son verilere göre 2 milyondan fazla vakanın tespit edildiği ABD'de bugüne kadar 115 bin 436 kişi hayatını kaybetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6