İsveç günlerdir tetikte: Rus savaş uçağı Danimarka hava sahasına girdi

Günlerdir İsveç'in rahatsız olduğu ve Rus ordusunun sınıra yakın bölgede binlerce askerin katılımıyla tatbikat yapmaya kalkışmasını iyi niyetli olarak görmediği gerekçesiyle bölgede askeri ve güvenlik tedbirlerini artırmıştı.

İsveç günlerdir tetikte: Rus savaş uçağı Danimarka hava sahasına girdi

NATO, Rusya'nın Baltık Denizi üzerinde ABD Hava Kuvvetlerine ait B-52 tipi bombardıman uçağını engellediği sırada Danimarka hava sahasını ihlal ettiğini açıkladı.

Son günlerde İsveç sınırına yakın bölge de 6 bin askerin katılımıyla bir tatbikat düzenleyen Rusya'nın bu hamlelerine İsveç'inde sert tepkisi bulunuyor. İsveç Silahlı Kuvvetleri, Rusya'nın binlerce askerle sınıra yakın bölgede tatbikat bahanesiyle başka amaçlar peşinde olabileceği şüphesi üzerine sınır bölgesindeki güvenlik tedbirlerini artırmak üzere, asker sevkiyatı yapmıştı.

Geçtiğimiz Cuma günü akşam saatlerinde ABD Hava Kuvvetlerine ait B-52 tipi bombardıman uçağı Baltık Denizi üzerinde keşif uçuşu yaptığı sırada Rusya'nın Kaliningrad şehrindeki hava üssünden kalkan Su-27 tipi savaş uçakları, ABD'ye ait bombardıman uçağına müdahale etmişti. Engelleme sonrası politik gerilim baş gösterdi.

NATO tarafından yapılan açıklamada, Rus uçaklarının Baltık Denizi üzerinde yaptığı önleme sırasında Danimarka hava sahasını ihlal ettiği belirtilerek, "Yaşanılan olay Rusya'nın kışkırtıcı tavırlarının başka bir düzeyini yansıtıyor" denildi.

NATO'nun sınır ihlali iddiası ile yaptığı açıklama ve yayınladığı rapor tüm dünya basınına servis edilirken, Rusya'dan rapora ve yapılan açıklamaya dair henüz bir açıklama gelmedi.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6