İşte dünya ayıbını böyle gördü

Bodrum’da hayatını kaybeden 3 yaşındaki Aylan ve Galip'in ölümü dünya basınında yankı uyandırdı.

İşte dünya ayıbını böyle gördü
 Dün Yunanistan'ın Kos Adası'na gitmek üzere bindikleri lastik botun batmasıyla boğularak can veren Aylan ve Galip Kurdi kardeşler uluslararası gazetelere manşet oldu.

SOSYAL MEDYADA YAYILDI

Minik Aylan ve ailesinin, Suriye’deki iç savaş ve IŞİD saldırıları nedeniyle yaşadıkları Kobani’den kaçarak Avrupa’ya sığınmak istedikleri öğrenildi. Bu arada Aylan ve Galip kardeşlerin mutlu günlerinde çekildiği öne sürülen bir fotoğraf da sosyal medyada hızla yayıldı.

Dünya basını bu durumu manşetlerine taşıyarak durumun ciddiyetine değindi. İngiliz gazeteleri arasında sadece Independent, Aylan'ın sahile vuran cansız bedenini kullanırken, diğer gazeteler minik çocuğu bir Jandarma'nın kollarında yansıtan fotoğrafı tercih etti.

AB ENGEL OLMALI

İndipendent, dün yaşanan olayları ve İngiltere'nin göçmen politikası ile ilgili görüşleri manşetine taşıdı. Independent başyazısında ise bu duruma AB'nin engel olması gerektiğini belirterek, "AB üyesi ülkeler artık bir araya gelmeli ve mültecileri paylaşmalarına yönelik bir kota sistemi oluşturmalı."


CAMERON TATİL BİTTİ

The Sun gazetesi ise, Macaristan'da tren istasyonunda doğan bir bebekle Bodrum'da ölen 3 yaşındaki Aylan'ın fotoğrafını yanyana koydu. Gazetenin başlığında ise, "Hayat ve ölüm... Bay Cameron, tatil bitti... Şimdi Avrupa'nın II. Dünya Savaşı'ndan bu yana karşılaştığı en büyük krizle ilgilenme zamanı." yazıyordu.

KORKUNÇ GERÇEK

The Guardian ise, "Avrupa'daki göçmen krizinin şoke eden, korkunç gerçekliği." şeklinde manşet atarak durumun ciddiyetine vurgu yaptı.

Yabancı basında paylaşılanlar ise şu şekilde..

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2015, 18:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6