banner198

İşte Bazı Ülkelerin İlginç Yılbaşı Gelenekleri

Yeni yıla saatler kala birçok ülkenin inanışlara göre değişen yeni yıl gelenekleri bir hayli ilginç ve entrasan. İşte size İsveç, Türkiye ve bazı ülkelerin ilginç yılbaşı gelenekleri.

İşte Bazı Ülkelerin İlginç Yılbaşı Gelenekleri
Dünya genelinde farklı şekillerde kutlanan yılbaşı kutlamaları ile ilgili ilginç bulduğumuz bazı inanış ve geleneği sizin için derledik...

İsveç'te yeni yıl geçen yıldan daha sağlıklı, mutlu ve zengin olması için farklı bir kaç inanış olduğu söyleniyor.
Bazı kesimlere göre bir önceki yılda yaşanılan sıkıntılardan kurtulmak için yeni yılın ilk dakikalarındaki coşkudan sonra gece mumlar yakılıp, dualar edilirken, bazı kesimlerde de mutluluk getirmesi için sokaklarda havai fişekler patlatılarak avazlarının çıktığı kadar haykırıyorlar. İsveç'te yılbaşı gecesi aşırı alkol tüketen gençler arasında hastanelik olanların sayısı da bir hayli dikkat çekiyor.

Farklı ülkelerde, yılbaşı günü bazı gelenekleri yaşatanlar, yeni yılın mutluluk, huzur ve bolluk getireceğine inanıyor.

İsviçre'de insanlar, iyi ruhları temsil ettiklerine inandıkları kostümü giyerek yeni yılı karşılıyor. Hollanda'da geçen yılın kötü ruhlarını kovmak, yeni yıla huzurlu girmek için sokakta yılbaşı ağacı yakılıyor.

Belarus'ta bekar kızların önüne mısır konulup, ortaya horoz bırakılıyor. Horoz, kimin önündeki mısırı yerse onun, diğerlerinden önce evleneceğine inanılıyor. İspanya'da 12 üzüm tanesi, saat 00.00'da dilek tutulup yeniyor.

Japonya'da kötü ruhları kovmak için evlerin önüne ip asılıyor, yeni yılın ilk saniyeleri kahkahayla karşılanıyor.

Çin'de insanlar evlerini temizliyor, kırmızı zarfta çocuklara şans parası dağıtıyor.

Şili'de gece yarısı bir kaşık mercimek yiyenlerin yeni yılda iş hayatının verimli geçeceğine inanılıyor.

Güney Afrika’da insanlar yeni yılın şans getirmesi için eski ev eşyalarını pencereden dışarı atıyor,

Danimarka'da eski tabaklar kapı önünde kırılıyor.

Türkiye'nin bazı kesimlerinde 1 Ocak sabahı oluktan en erken kim eve su getirirse o kişinin zengin olacağına inanılıyor. Yılbaşına birkaç gün kala değirmende öğütülen un kaplara konularak, yeni yılda da kapların dolu kalması dileniyor. Bazı yörelerde ise insanlar, yeni yılın bolluk getirmesi için yılbaşı gecesi bir avuç fasulyeyi evin duvarına fırlatıyor.

İsveç Gündemi
Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2014, 11:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6