banner180

İspanya'da hayatı felç eden kar fırtınası üç can aldı

İspanya'nın büyük bir bölümünü etkisi altına alan 'Filomena' kar fırtınası ve tipi hayatı felç ederken üç kişinin de ölümüne neden oldu.

İspanya'da hayatı felç eden kar fırtınası üç can aldı

1971'den beri en fazla kar yağışının görüldüğü başkent Madrid'in diğer şehirlerle kara, tren ve havayolu ulaşımı durma noktasına geldi. Kar yağışının cumartesi ve pazar da devam edeceği açıklandı.

Son 50 yılın en yoğun kar fırtınasının yaşandığı ülkede beş bölgedeki 10 büyük şehirde sivil yardım kurumları "kırmızı" alarma geçti.

Başbakan Pedro Sanchez halktan mecbur kalmadıkça sokağa çıkmamalarını isterken cuma gecesinden bu yana yollarda mahsur kalan 400 kişinin kurtarıldığını belirtti.

Covid-19 aşılamasına da ara verildi

Kötü hava şartları nedeniyle Madrid ve birçok kentte, Covid-19 aşılamasına da ara verildi.

Madrid, Castilla La Mancha ve Valensiya başta olmak üzere bazı özerk yönetimlerde de okulların açılışı ertelendi.

Kara alışık olmayan Madrid'de her yerin beyaza bürünmesiyle sokaklarda da ilginç görüntüler oluştu. Bazı vatandaşların sokak aralarında kayak yaptığı görüldü.

Atletico Madrid-Athletic Bilbao maçı ertelendi

Kötü hava şartları La Liga'da bugün oynanması öngörülen Atletico Madrid-Athletic Bilbao maçının da ertelenmesine neden oldu.

Meteoroloji yetkilileri, kar yağışının hafta başına kadar devam etmesinin beklendiği ve sıcaklığın eksi 8 dereceye kadar düşeceği tahmininde bulundu. Perşembe sabahı başlayan kar yağışından önceki saatlerde hava sıcaklıkları rekor seviyede düşmüş, Pirene Dağlarındaki bir kayak merkezinde termometreler sıfırın altında eksi 34 dereceyi göstermişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6