banner198

İslami konferansta büyük saygısızlık!

Karşı çıktıkları durumları ‘üstsüz’ protesto etmeleriyle bilinen kadın aktivist grubu FEMEN, son olarak Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen bir İslami konferansta protesto eylemi düzenledi

Konferans devam ederken yapı çıplak halde sahneye fırlayan iki FEMEN üyesi, konuşmacıların elinden mikrofonu kapıp slogan atmaya başladı.

Sputniknews'in haberine göre kadınların göğsünde ‘Hiç kimse bana boyun eğdiremez’ cümlesi yazılıydı. Kısa süreli kargaşanın ardından güvenlik görevlileri, FEMEN üyelerini sahneden indirirken, konuşmacıların yarı çıplak haldeki kadınlara bakmamak için gösterdiği çaba dikkat çekti.

Ukrayna’da 2008’de kurulan FEMEN grubunun merkezi şu anda Paris’te bulunuyor. Üstsüz protesto yöntemleriyle çok tartışılan grubun ideolojisi, sekstremizm (ataerkil yapıya karşı kadın cinsiyeti), ateizm ve feminizme dayanıyor.

Grup şu ana kadar Ukrayna, Fransa, Tunus ve Türkiye gibi birçok ülkede ses getiren protesto eylemleri gerçekleştirdi. Sultanahmet meydanında 2012’de kadına yönelik şiddeti protesto etmek için üstsüz eylem düzenleyen FEMEN üyeleri, 2013’te de Vatikan’da homofobiye karşı bir eyleme imza atmıştı.
Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2015, 15:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6