Irkçı terörist Breivik devlete dava açtı

Anders Behring Breivik'in Norveç devletine karşı açtığı davanın duruşması, cezasını çektiği Skien hapishanesinin spor salonunda başladı.

Irkçı terörist Breivik devlete dava açtı
Anders Behring Breivik yaşadığı hapishane koşullarının insani olmadığını öne sürerek uygulanan kısıtlamaların kaldırılmasını istiyor. Anders Behring Breivik Skien hapishanesinde televizyonlu bir hücrede diğer mahkumlardan tecrit edilmiş şekilde cezasını çekiyor. Breivik’in dış dünya ile internet ya da telefon ile ilişki kurması da yasak.

Anders Behring Breivik 22 Temmuz 2011 yılında tek başına gerçekleştirdiği birbirini takip eden iki saldırıda 77 kişinin ölümüne neden olmuştu. Breivik’in ilk gerçekleştirdiği hükümet binalarının olduğu bölgededeki bombalı saldırıda 8 kişi, ardından Sosyal Demokrat Parti gençlik örgütünün Utöya adasındaki kampındaki silahlı saldırısında da 69 kişi yaşamlarını yitirmişti.

Anders Behring Breivik’in 2012 yılında görülen mahkemesi Norveç adli tarihinin ikinci dünya savaşından sonraki en büyük davası olarak nitelenmiş ve 170 bin Norveç Kronu’na mal olmuştu.

Anders Behring Breivik­’in devlet aleyhine açtığı dava kurban aileleri arasında ise tepkiyle karşılandı.
Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2016, 11:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6