banner114

İngiltere'de dün başlayan Pfizer-BioNTech aşısı için alerjik reaksiyon uyarısı

banner54

Pfizer-BioNTech aşısının yaygın kullanımına onay verilen ilk ülke olan İngiltere'de dün yapılan ilk doz aşıların ardından iki kişide alerjik reaksiyon meydana geldi. Bunun üzerine aşıya onay veren kurum aşının ciddi alerjisi bulunan kişilere uygulanmaması konusunda uyarıda bulundu.

İngiltere'de dün başlayan Pfizer-BioNTech aşısı için alerjik reaksiyon uyarısı

İngiliz Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) iki sağlık çalışanının aşı olduktan sonra alerjik reaksiyon gösterdiğini doğruladı ve bu kişilerin sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

Her iki kişinin de bir dizi alerjik rahatsızlığının bulunduğu ve yanlarında adrenalin oto enjektörü taşıdıkları aktarıldı.

Yaşanan reaksiyonun deride kızarıklık, soluk almada güçlük, kan basıncında düşme şeklinde ortaya çıkabilen ve anafilaksinin daha hafif şekli olan anafilaktoid reaksiyon olduğu tahmin ediliyor.

NHS aşı olacaklara ciddi alerjik rahatsızlıklar olup olmadığını soracak
Gelişen durum üzerine aşının yaygın kullanımına onay veren İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA), Pfizer-BioNTech aşısının ciddi alerjik rahatsızlığı olanlara uygulanmaması için ihtiyatlı tavsiyede bulundu.

Kurumun uyarısı üzerine NHS Çarşamba günü aşı olmak için randevusu bulunan kişilere ciddi alerjik rahatsızlığı olup olmadığını soracak. Gıda, ilaç ve aşı ile ilgili daha önce anafilaktoid reaksiyon yaşamak ya da adrenalin oto enjeksiyonu taşımak ciddi alerjik rahatsızlık olarak değerlendirilebilecek.

MHRA'nın başlattığı soruşturmaya Pfizer-BioNTech'ten destek

Pfizer-BioNTech aşısıyla ilgili NHS tarafından verilen bilgi broşürlerinde aşıda yer alan maddelere alerjisi bulunanlara aşı yapılmaması tavsiye ediliyor. Broşürde alerik reaksiyonun göstergesi olarak deride kızarıklık, nefes darlığı ve yüz ya da dilde şişme gibi belirtiler sayılıyor.

Uzmanlar aşılarda alerjik reaksiyonun görülebildiğine dikkat çekiyor. Ancak NHS'in uyarısına karşın ciddi alerjik rahatsızlığı bulunan iki sağlık çalışanına aşılama yapılması uygulamaya dair bazı soru işaretlerini de gündeme getiriyor.

MHRA'nın konuyu esaslıca anlamak ve nedenlerini araştırmak için soruşturma başlattığı belirtildi. Aşının üreticisi Pzifer-BioNTech de gelişmeyle ilgili yaptığı açıklamada MHRA tarafından başlatılan soruşturmayı desteklediklerini duyurdu.

Aşının 20 bin kişi üzerinde yürütülen klinik denemelerinde benzer alerjik reaskiyonlara rastlanmamamıştı. Ancak ciddi alerjik rahatsızlığı bulunanların bu tür klinik denemeler için seçilmiyor olmasının bunda etkili olabileceğinin altı çiziliyor.

Ülke çapında dün 70 hastanede başlatılan yaygın aşılamada binlerce kişiye Pfizer-BioNTech'in Covid-19 aşısının ilk dozu vuruldu. Aşı yapılan ilk gruplar arasından 80 yaş üzeri kişiler ve hastane çalışanları bulunuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner6