banner198
banner180

İlk Türkiye kökenli Belediye Başkanı

Uzun yıllar CDU’dan Eyalet Parlamentosu milletvekili olarak görev yapan Emine Demirbüken-Wegner, kendi seçim bölgesi olan yaşadığı Reinickendorf ilçesinde belediye başkanı seçildi.

İlk Türkiye kökenli Belediye Başkanı

ŞUBAT ayında tekrarlanan seçimlerde eyalet milletvekili olarak yeniden Eyalet Parlamentosu’na seçilen Demirbüken-Wegner, aynı zamanda Belediye Meclisi’ne de adaylığını koymuştu. Partisi CDU’nun zaferiyle sonuçlanan seçimler sonrası Belediye Başkanlığı için Belediye Meclisi’nde de partisi tarafından aday gösterildi. Evvelki gün akşam yapılan seçimlerde 39 evet oyuyula Reinickendorf ilçesinin yeni Belediye Başkanı seçilen Demirbüken-Wegner, böylelikle SPD’li Uwe Brockhausen’in yerine yeni Belediye Başkanı olarak görev alacak.

Berlin’de ilk Türkiye kökenli Belediye Başkanı

‘MODERN VE VATANDAŞ ODAKLI YÖNETİM’
Belediye Meclisi’ndeki oylamadan sonra konuşan Demirbüken-Wegner, “Seçmenlerden gelen büyük destek ve ilçe meclis üyelerinin önümüzdeki yıllarda güzel Reinickendorf’umuzu yönetme konusundaki güveni için çok teşekkür ederim. Modern ve vatandaş odaklı bir yönetim gündemimizin en üst sırasında yer alıyor. Buna katkıda bulunmak isteyen herkesle yapıcı bir işbirliği yapmayı dört gözle bekliyorum” dedi. Berlin’de Türkiye kökenli ilk kadın İlçe Belediye Başkanı seçilen Emine Demirbüken-Wegner, Berlin Teknik Üniversitesi İletişim Bilimleri alanında öğrenim gördü. Eğitiminin ardından SFB radyosunda çalıştı ve 1988’den itibaren Schöneberg Belediyesi’nde uyum ve yabancılar görevini üstlendi. 2006-2011 ve 2016-2021 yılları arasında Berlin Eyalet Parlamentosu üyeliği, 2011-2016 yılları arasında Sağlık Sorumlu Devlet Sekreterliği ve 2022 yılından bu yana Reinickendorf İlçe Belediye Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Reinickendorf’ta yaşamakta olup evli ve iki çocuk annesidir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Zülkarneyn
Zülkarneyn - 2 ay Önce

Modern derken ne kastediyor acaba anlamış değilim. Modern olan dahamı uzun yaşıyor, dahamı mutlu oluyor dahamı sağlıklı oluyor.

SIRADAKİ HABER

banner6