banner114

Havale rekoru artık Türkler’de değil

banner54

Almanya’da yaşayan yabancılar geldikleri ülkelerin ekonomileri için çok önemli bir gelir kaynağı. Dünya Bankası verilerine göre 2015 yılında Almanya’da yabancılar tarafından diğer ülkelere 23 milyar euro havale yapıldı.

Havale rekoru artık Türkler’de değil
 Alman Fokus dergisinde yer alan haberde Almanya’dan kendi ülkelerine havale yapanlar listesinin başında artık Türkler değil, Filipinler var. Bu ülkeyi sırasıyla Nijerya, Bangladeş, Kenya ve Tayland takip ediyor.
Dergi yurt dışına yapılan havalelerde yeni hizmet vermeye başlayan Azimo isili Start up kuruluşunun verilerine dayandırarak yaptığı haberde en çok havalelerin yabancıların yoğun olarak yaşadığı Berlin, Hamburg ve Köln gibi şehirlerden yapılıyor.

Uzmanlar yapılan bu havalelerin gelişmekte olan ülkelere yapılan resmi yardımlardan çok daha faydalı olduğunu söylüyor. Diğer yardımlar gibi bürokrasi ve rüşvet çarklarında buharlaşmıyorlar. Dünya Bankası rakamlarına göre dünya genelinde 250 milyon insan yurt dışında yaşıyor. Hemen hepsinin kendi anavatanlarına para gönderdiği tahmin ediliyor. Dünya genelinde geçtiğimiz yıl 575 ülke bu insanlar tarafından ana vatanlarına havale edildi. Havale yapılan az gelişmiş ülkeler yapılan ekonomik yardımın tutarı ise aynı yıl 132 milyar euro olarak belirlendi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2017, 23:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner6