banner198

Havai fişek yasağı Hollandalıları durduramadı! Belçika’ya akın ettiler

Hollanda’da hükümet, yılbaşında havai fişek atılmasını yasaklandı. Bunun üzerine Hollandalılar, havai fişek almak için Belçika’daki sınır kasabalarına akın etti.

Havai fişek yasağı Hollandalıları durduramadı! Belçika’ya akın ettiler

Hollanda-Belçika sınırı üzerinde bulunan ve karmaşık sınır çizgileriyle bilinen Baarle kasabasının Belçika tarafında sadece havai fişek satılan mağazalar açıldı. Yılbaşı gecesi atmak için havai fişek satın almak isteyen yüzlerce Hollandalı bu mağazaların önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Hollanda’nın birçok yerinden araçlarıyla gelenler için kasabadaki bazı tarlalar geçici olarak park yerine dönüştürüldü.

POLİS SINIRDA NÖBET TUTUYOR
Hollanda polisi, ülkeye havai fişek sokulmasını engellemek amacıyla sınır yollarında kontroller yaptı. Ancak buna rağmen ülkeye son günlerde tonlarca havai fişek sokuldu.

GEÇEN YIL YASAKLANDI
Hollanda’da 2020 yılında havai fişeklerin birçok türü tehlikeli oldukları gerekçesiyle yasaklanmıştı. Hollandalıların izin verilen türlerden yılda 25 kilogram havai fişeği ülkeye sokmasına izin veriliyor.

AMAÇ: HASTANELERİN YÜKÜNÜ AZALTMAK
Bu yılbaşı için Hollanda hükümeti havai fişek atılmasını yasakladı. Covid-19 salgınında vakaların ciddi artış gösterdiği ülkede hastanelerin yükünün yanık vakaları nedeniyle yılbaşı gecesi artması istenmiyor. 2019’un bitimindeki yılbaşında 1300 kişi havai fişeklerden kaynaklanan yanık gibi yaralanmalar nedeniyle hastanelere başvurmuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6