Grip aşısı sonrası ölenlerin sayısı artıyor

Güney Kore'de grip aşısı olduktan sonra ölenlerin sayısının 25'e çıkması aşı güvenliği konusundaki endişeleri artırırken hükümet başlatılan geniş çaplı aşı kampanyasının durdurulmayacağını açıkladı.

Grip aşısı sonrası ölenlerin sayısı artıyor

Ülkede yaklaşık 19 milyon kişiye grip aşısı yapmayı planlayan Sağlık Bakanlığı, son altı ölüm ile aşı arasında doğrudan bir bağlantı kurulamadığını, bu yüzden de aşı kampanyasına devam edileceğini duyurdu.

Son olarak 17 yaşındaki bir gencin ve 70 yaşlarındaki bir kişinin de aralarında bulunduğu ölümler, gençler ve yaşlılara ücretsiz grip aşısı programının yeniden başlatılmasından sadece bir hafta sonra geldi.

Geçen ay başlatılan aşı kampanyası, soğuk hava ünitelerinde bekletilmesi gereken yaklaşık 5 milyon dozun tıbbi bir tesise nakledilirken oda sıcaklığına maruz kaldığının anlaşılmasının ardından üç hafta süreyle askıya alınmıştı.

Güney Kore, Covid-19 vakalarında kışın yaşanabilecek bir artışın önüne geçebilmek ve hastanelerin doluluk oranlarını sabit tutabilmek için bu seneki aşı programını genişletmişti.

13 Ekim'de başlayan program çerçevesinde 8.3 milyon kişiye ücretsiz grip aşısı yapıldı ve 350 kişide reaksiyon tespit edildiği açıklandı.

Mevsimsel grip aşısı nedeniyle en yüksek ölüm sayısı 2005 yılında 6 olmuştu. Bu yıl aşı kullananların daha fazla olması nedeniyle önceki yıllarla karşılaştırma yapmanın zor olduğu belrtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2020, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6