banner198

Görmez'den Müslümanlara çağrı!

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ABD'de Türkçe, İngilizce ve Arapça hutbe verdi.

Görmez'den Müslümanlara çağrı!

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Prof. Dr. Görmez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi açılışını yapacağı ABD Diyanet Merkezi’nde hutbe verdi.

Görmez, DAEŞ'in işlediği cinayetlerin Müslümanlara mal edilemeyeceğinin altını çizerek, 'Hiç bir zaman başınızı öne eğmeyin' mesajı verdi.


Görmez, İngilizce, Türkçe ve Arapça verdiği hutbesinde Hz. Adem’e ve ona evlat olmayı başarmış Hz. İnsana bütün insanlığa selam vererek başlayarak, “Kurtuluş gemisinin sahibi Hz. Nuh’a ve o gemide yol almış bütün müminler topluluğuna selam olsun. Peygamberlerin atası Kabe’nin mimarı Hz. İbrahim’e, zürriyetimizin babası Hz. İbrahim’e ve ona evlat olmayı hak etmiş bütün İsmail oğullarına selam olsun. On emrin sahibi Hz. Musa’ya ve onunla birlikte zulme karşı çıkmış bütün müminler topluluğuna, bütün İshak oğullarına selam olsun. Dağdaki vaazın sahibi Hz. İsa’ya ve onunla birlikte dinin rahmet mesajını Roma’nın egemenliğinden kurtarmak için çaba gösteren bütün müminler topluluğuna, bütün Ehli-i kitabına selam olsun. Muhammed Mustafa’ya ve ona ümmet olmayı başarmış bütün müminler topluluğuna, İslam ümmetinin her ferdine selam olsun” dedi.

YARALI BİLİNÇLERİN, ÖLÜMCÜL KİMLİKLERİN İŞLEDİĞİ HİÇBİR CİNAYET İSLAM’A MAL EDİLEMEZ”

ABD’de yaşayan Müslümanlara seslenen Mehmet Görmez, “Öncelikle dünyanın neresinde yaşarsanız yaşayın yüzbinlerce kilometre ötede, on binlerce kilometre ötelerde bizim isimlerimizi taşıyan, bizim inancımızdan olduğunu ifade eden ancak inancımız reddettiği cinayetleri işleyen insanların yüzünden dolayı asla başınızı önünüze eğmeyiniz. Zira hepimiz biliyoruz ki bugün 3 ilahi dinin neşet ettiği o ilahi topraklarda işlenen hiçbir cinayetin yeryüzüne rahmeti getiren dini mümin İslam ile hiçbir ilişkisi olamaz. Hepimiz biliyoruz ki on binlerce kilometre ötelerde cinayet şebekelerinin işlediği suçlar hiç bir zaman kerim kitaba, Muhammed Mustafa’ya mal edilemez. Nasıl ki ortaçağlar Hz. İsa’nın getirdiği rahmet mesajından nice haçlı seferleri düzenlendiyse ve o haçlı seferlerinin hiçbirisi asla Hz. İsa’ya mal edilemezse, nasıl ki ortaçağlarda yüzyıl savaşlarında otuz yıl savaşlarında Avrupa’da yaşayan insanların yarısı yarısını katlettiği zaman o katillerin hiçbirisinin Hz. İsa ile Hz. Musa ile ilahi dinler ile, ilahi kitaplar ile ilişkisi kurulamazsa aynı şekilde bugün küresel güçlerin çatışma alanı haline getirdikten sonra istibdadın ve zulmün, işgallerin ve sömürgelerin gölgesinde yaralı bilinçlerin, ölümcül kimliklerin işlediği hiçbir cinayetin yeryüzüne rahmet getiren, yeryüzüne merhamet getiren, yeryüzüne barış getiren, İslam’ın selam olduğunu ilan eden, imanın iman olduğunu yeryüzüne haykıran, tevdidin vahdet olduğunu insanlığa bildiren dini mümini İslam’a onun kitabı Kur’an’a, onun peygamberi Muhammed Mustafa’ya mal edilemez. Onun için nerede yaşıyorsanız yaşayın başını önünüze eğmeyin” ifadelerini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2016, 10:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6