banner180

Gölge CIA'dan çok konuşulacak Türkiye kehaneti!

"Gölge CIA" olarak da adlandırılan ABD düşünce kuruluşu Stratfor, Suriye'ye Türkiye'nin askeri operasyon yapabileceğini iddia etti.

Gölge CIA'dan çok konuşulacak Türkiye kehaneti!

"Gölge CIA" olarak da adlandırılan ABD düşünce kuruluşu Stratfor, yayınladığı raporda önümüzdeki yıl tüm gözlerin Türkiye üzerinde olacağını rapor etti. 2016 yılı rapor özetini internet üzerinden açıklayan ve gelecek yıl dünya genelinde yaşanacak muhtemel gelişmeleri analiz eden Stratfor, "Türkiye izlenmesi gereken en önemli oyuncu olacak" değerlendirmesini yaptı.

Raporda, Suriye'ye Türkiye'nin askeri operasyon yapabileceği, İran ile daha fazla rekabete gireceği ve Rusya ile ilişkilerin de düzelmeyeceği öngörüleri yer aldı.

KÜRT GÜÇLERİNİ DE KONTROL ALTINDA TUTACAK

Türkiye'nin 2016 yılında sınırını aşacağını ileri süren Stratfor, Suriye sınırında Ankara'nın IŞİD'i temizlemek için askeri operasyon yapacağını savundu. Türkiye'nin Kuzey Suriye'deki Fırat nehrinin batısını IŞİD'den temizlemek için operasyonlara hazırlandığını savunan rapor, aynı zamanda Ankara'nın bu bölgede Kürt güçlerinin yayılmasını da kontrol altında tutmaya çabaladığının belirtti. Ankara'nın ayrıca Suriye içinde mülteciler için "güvenli bölge" oluşturma çabasından da vazgeçmediği ifade edildi.

Düşünce kuruluşu "Örnek Makale: 2016 Yılı Tahmini" başlıklı çalışmasında, "Avrupa'nın mülteciler konusundaki kaygısı Türkiye'yi ilgilendirmiyor. Lakin Ankara, Suriye'deki askeri operasyonlarına Avrupa'dan güvenli bir destek alma niyetinde olduğundan dolayı, Avrupa'nın kaygısını hafifletebilmek için daha fazla mülteci yükünü üzerine alıyor." denildi.

TÜRKİYE, KUZEY SURİYE'YE ASKER SEVK EDECEK

Kuzey Suriye'de Fırat nehrinin doğusunda bulunan Kürt güçlerinin (YPG) Ankara'nın üzerinde durduğu en önemli meselelerden birisi olarak değerlendiren raporda, Türkiye'nin bu bölgede yoğun hava operasyonları yapacağı iddia edildi. Stratfor gelecek yıl tahmininde Türkiye'nin Kuzey Suriye'de yapacağı yoğun hava operasyonuna ABD'nin büyük olasılıkla engel çıkarmayacağı aksine Ankara'nın işini kolaylaştıracağını da ekledi.

Türkiye'nin yine Suriye'deki Sünni Türkmenler ile Arapların kendisine güvenini artırabilmek için de IŞİD'i bu bölgeden temizlemeye çalışacağı kaydedildi. Ankara'nın bunu yapabilmesi için askeri kara kuvvetleri için acil eylem planı olacağını öngördü. Yani rapor,Türkiye'nin Kuzey Suriye'ye asker sevk edeceği öngörüsünde bulundu.

ARAPLAR, TÜRKİYE'YE TEPKİ GÖSTERECEK

Raporda ayrıca Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri'nin Suriye'de İŞID'e karşı koalisyon güçlerine Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'ın yanı sıra Mısır ve Ürdün gibi diğer Arap ülkelerini de katmaya çalışacakları aktarıldı.

Raporda dikkat çeken bir ayrıntı da Türkiye'nin Kuzey Suriye'ye asker göndermesine tarihsel kızgınlıklarından dolayı Arap ülkelerin buna tepki gösterebileceği ifade edildi. Ancak bu kızgınlığın yatıştırılması amacıyla Arap ülkelerinin Türk askerlerine insan gücü (asker) desteği verebileceği dile getirildi.

2016'DA KIBRIS'TA TAVİZ VERİLEBİLİR

Türkiye'nin enerji ihtiyacını giderebilmek amacıyla Doğu Akdeniz enerji projelerinde yer almaya çalışacağı savunuldu. Ancak Ankara'nın Doğu Akdeniz enerji prjoesinde yer alabilmesi için de Kıbrıs'ın yeniden birleşmesi üzerinde sürdürülen müzakerelerde ilerleme sağlanmasına muhtaç olduğu ileri sürüldü.

TÜRKİYE'NİN İRAN İLE REKABETİ ARTACAK

Türkiye'nin Ortadoğu'da daha iddialı güç haline geldiği sürece Suriye ve Irak topraklarında İran ile rekabetinin artacağı belirtilen çalışmada, "Esed hükümetinin yanında yer alan Rusya ile İran, Bağdat üzerinden Kuzey Irak'ta ekonomik ve enerji bağlarını sıkılaştırmaya çalışan Türkiye ile Kuzey Irak Kürt yönetiminin arasını açmak için çalışacaktır." denildi.

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2015, 13:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6