Fransa’nın dehşet gecesi

Fransa’nın Nice şehrinde kamyonla kalabalığın arasına dalıp 84 kişinin ölümüne, 202 kişinin de yaralanmasına neden olan saldırganın 3 çocuk babası Tunuslu Mohamed Lahouaiej Bouhlel olduğu belirlendi

Fransa’nın dehşet gecesi

Terör Fransa'yı, Fransız İhtilali'nin yıl dönümü olarak kutlanan 14 Temmuz Ulusal Bayramı'nda vurdu. Nice şehrinde yaşanan katliamda 84 kişi hayatını kaybetti. Kamyonla kalabalığın arasına dalan ve 2 kilometre boyunca durdurulamayan terörist yüzünden 202 kişi yaralandı, yaralılardan 52'si hayati tehlikeyi atlatamadı. Saldırı, önceki gece saat 23.00 sularında gerçekleşti. Kutlamalar dolayısıyla havai fişeklerin atıldığı sırada, saldırgan beyaz bir kamyonla yayaların arasına daldı. Hızı, zaman zaman saatte 90 kilometreye ulaşan kamyon, Nice'in en kalabalık caddesi Promenade des Anglais'de 2 kilometre boyunca ilerledi. Olay anında caddede 30 bin kişi olduğu belirtildi. Sürücü ölü ele geçirildi. Saldırganın kimliği dün belli oldu. Mohamed Lahouaiej Bouhlel adlı teröristin, Fransa'da oturma izni bulunan 31 yaşındaki bir Tunuslu olduğu açıklandı. 3 çocuk babası Bouhlel'in kamyon şoförlüğü yaptığı belirtildi. Bouhlel'in yanında kimliği, silahı ve bir de el bombası bulunduğu belirtildi. Olayda kullanılan 19 tonluk beyaz kamyonun, salı günü kiralandığı kaydedildi. Saldırganın evinde yapılan aramada ise patlayıcı ya da silaha rastlanmadı.

ULUSAL YAS VE OHAL İLANI
Saldırıyı henüz hiçbir örgüt üstlenmedi. Ancak en büyük şüpheli olarak DAEŞ gösteriliyor. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da ilk açıklamasında "Suriye ve Irak'taki varlığımızı güçlendireceğiz. Bize saldıranları, evlerinde vurmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. Bayrakların yarıya indirildiği Fransa'da, bugünden itibaren geçerli olmak üzere 3 günlük ulusal yas ilan edildi. "Savaştayız" diyen Fransa Başbakanı Manuel Valls ise Fransa'nın terörle yaşamak zorunda kalacağını ancak birlik olacağını vurguladı.
Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2016, 12:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6