Fransa Senatosunda ara seçimler: Macron'a yeni bir yenilgi kapıda

Fransa'da pazar günü düzenlenen Senato ara seçimlerinde Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un partisinin yerel seçimlerden sonra bir yenilgi alması bekleniyor.

Fransa Senatosunda ara seçimler: Macron'a yeni bir yenilgi kapıda

348 sandalyeli meclisin yaklaşık yarısı (172 koltuk) için yapılan oylamadan muhalefetteki Cumhuriyetçi Parti'nin yine çoğunlukla ayrılacağı öngörülürken, Yeşiller partisi de ilk defa grup çıkarabilmeyi umuyor.

İki meclisli sistemi olan Fransa'da Senato üyelerinin yarısı, 3 yılda bir düzenlenen dolaylı seçimlerle değiştiriliyor. Bu kapsamda sayıları 75 bini bulan yerel meclis üyeleri ve diğer seçilmişler oy kullanarak Senato üyelerini belirliyor.

Yerel seçimlerin doğrudan etkilediği Senato seçimlerinde Yeşiller'in de ilk defa grup kurmaya yetecek kadar sandalyeye sahip olabileceği değerlendiriliyor. Senatoda 4 üyesi bulunan Yeşiller, üye sayısını 10'a çıkarabilirse bu hedefine ulaşacak.

Macron'un İlerleyen Cumhuriyet Partisi ise Sarı Yelekliler eylemleri ve Covid-19 salgını gölgesinde iktidara geldiği 2017 yılından bu yana sürekli destek kaybediyor. Haziran ayında düzenlenen yerel seçimler de "Macron'un hezimeti" olarak değerlendirilmişti.

Diğer yandan Macron'un partisi, yasamada son söze sahip olan Millet Meclisinde çoğunluğu korumayı sürdürüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6