banner198

Fransa da Müslümanlara Yönelik İğrenç Saldırılar Arttı

Fransa'da son iki hafta içinde Müslümanlara yönelik saldırılarda yüzde 110 artış yaşandı.

Fransa da Müslümanlara Yönelik İğrenç Saldırılar Arttı

Fransa İslamofobiye Karşı Gözlemevi Başkanı Abdullah Zekri, ülke genelinde son iki hafta içinde Müslümanlara yönelik saldırılarda çok büyük artış olduğunu konuştu .

Konu ile alakalı yazılı konuşan Zekri, son iki hafta içinde Müslümanlara yönelik 116 saldırının resmi kayıtlara geçtiğini bildirdi.

Bu  zamanda Müslümanlara ilişkin 28 ibadet yerinin saldırıya uğradığını ifade eden Zekri, tekrar Müslümanlara karşı 88 tehdit ve korkutma eylemi yapıldığını bildirdi.

Zekri, bu rakamların İslamofobik saldırılarda  önceki Senenin aynı dönemine oranla yüzde 110 artış olduğunu ortaya koyduğunu açıkladı .

Müslümanlara yönelik saldırıların " onaylanmaz " boyutlara ulaştığını bildiren Zekri, "Yetkililerden artık söylem değil, Müslümanların korunması için etkili önlem bekliyoruz" ifadesini kullandı.

Fransa'da çoğu Kuzey Afrika kökenli 4 milyonun üzerinde Müslümanın yaşadığı tahmin ediliyor. Fransa, Avrupa'da en çok Müslümanın yaşadığı ülkeler arasında ilk sırada bulunuyor .

Paris'te 7 Ocak'ta Charlie Hebdo dergisine saldırıyla başlayan ve üç gün art arda süren üç ayrı Terör saldırısında 17 vatandaş yaşamını kaybetmiş, polisin düzenlediği operasyonlarda üç terörist ölü ele geçirilmişti.

Terörist saldırıların peşinden Müslümanlara yönelik İslamofobik saldırılarda artış yaşanmaya başlamıştı.

Diğer taraftan, Charlie Hebdo Dergisi, saldırıdan bir hafta akabinde yayımladığı sayının kapağında Hz. Muhammed'i tasvir eden bir figür kullanmıştı. - Ile-de-France

Kaynak: Haberler Gazete İnternet Yayını

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2015, 22:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6