banner180

Fransa 15 kişiyi kurtaran Müslüman genci konuşuyor

Paris'te bir koşer marketteki rehin alma olayı ve cuma günü gerçekleşen operasyonla ilgili dikkat çekici detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Fransa, o markette bulunan Malili bir Müslüman gencin 15 kişiyi derin dondurucuda saklayarak kurtarmasını konuşuyor.

Fransa 15 kişiyi kurtaran Müslüman genci konuşuyor

Fransa ’ya, cuma günü tarihinin en uzun günlerinden birini yaşatan rehine krizlerinin polis operasyonlarıyla son ermesinin ardından, operasyon öncesi gergin saatlerde yaşanan ilginç detaylar ortaya çıkmaya başladı. Bunlardan en ilginç olanı Paris’teki bir markette rehin alınan kişilerle ilgili olanı… Silahlı bir saldırgan tarafından basılan marketteki 15 kişinin, bu markette çalışmakta olan bir Müslüman genç tarafından saklandığı ve böylelikle hayatlarını kurtardıkları ortaya çıktı.

Amedy Coulibaly adlı saldırganın, cuma günü, Museviler için helal ürünler satan bir ‘koşer market’i silahla basarak içeridekileri rehin almasının ardından Fransız polisi markete operasyon düzenlemiş ve saldırganla birlikte 4 rehine hayatını kaybetmişti.

Operasyon sırasında markette çalışan Lassana Bathily isimli Müslüman bir genç, kendisi ile birlikte market bodrumuna kaçan aralarında bir bebeğin de bulunduğu yaklaşık 15 kişiyi market dondurucusuna saklayarak kurtardı. BFM Televizyonunun haberine göre Malili genç, dondurucunun fişini çekip bodrumun lambasını kapattıktan sonra içerideki insanlara sakin olmalarını ve orada beklemelerini söyledi. Ardından da yukarı çıktı.

Dışarıda saldırganlardan biri olarak zannedilip gözaltına alınan genç 1.5 saat sonra serbest bırakıldı. Rehine eylemi sona erip saldırgan öldürüldükten sonra dondurucudan dışarı çıkan müşterilerin bazıları Bathily’in yanına geldi ve ona teşekkür etti.

Fransa'da durumun anlaşılmasından sonra 24 yaşındaki Lassana Bathily sosyal medyada kahraman ilan edildi.

Saldırıyı düzenleyen Coulibaly de rehinelere ''Malili ve Müslüman'' olduğunu söylemişti.

Radikal

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2015, 14:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6