Finlandiya, Rusya ile savaşa hazırlanıyor

Finlandiya Savunma Bakanlığı Tarafından 900 bin yedek askere gönderilen, ''Savaşa hazır olun'' mektubu ülkede büyük kaygıya yol açtı.

Finlandiya, Rusya ile savaşa hazırlanıyor
 İsveç devlet televizyonu SVT'nin haberinde, Rusya ile yükselen gerginlik nedeniyle Finlandiya 900 bin yedek askere mektup gönderdi. Haberde, Rusya'nın Kırım'ı ilhakı ve Doğu Ukrayna'yı işgali sonrasında, Finlandiya'nın bu durumu gözeterek önlem almaya çalıştığını yazdı.
Haberde, Savunma Bakanlığın'ın  ''Savaşa hazır olun'' mektubunun ülkede doktor ve psikologlara göre yanlış olduğu ve halkın üzerinde büyük korkuya yol açtığını belirtti.  Finlandiya Savunma Bakanı Carl Haglund'un açıklamasına da haberde  yer aldı.

Carl Haglund, mektubun kamuoyunda duyulmasından sonra çok farklı tepkiler aldıklarını doğruladı, ancak bu tepkilerin genel anlamda olumlu olduğunu söyledi. Sadece Rus basınının yedek askerlere gönderilen mektupları  abartarak dalga geçen haberler yaptığını söyleyen Haglund, Rus gazetelerinin, Finlandiya halkı üzerinden propaganda yaptığını ve bu durumu umursamadıklarını belirtti. 

Atila ALTUNTAŞ / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2015, 01:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6