Finlandiya Rus vatandaşlarına kısıtlamalar getiriyor

Rusya - Ukrayna savaşıyla birlikte Finlandiya'nın NATO üyeliği ve Rusya ile ilişkilerin gerginliğiyle birlikte Rusya'ya yönelik yaptırımlar devam ederken, Finlandiya Rus vatandaşlarına turist vizesi kısıtlaması adımı atma kararı aldı.

Finlandiya Rus vatandaşlarına kısıtlamalar getiriyor

Son günlerde Finlandiya'da vatandaşlardan Ruslara karşı vize tedbirleri ve Finlandiya'da yaşayan rusların vizelerinin iptal edilmesi ile ilgili hükümete baskı artıyordu.

Rus vatandaşlarına vize verilmemesi ve vizesi olanların vize sürelerinin beklenmeden iptal edilmesi için kampanya düzenirken, 7 bin imza toplanmıştı.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavito, Euronews'e verdiği demeçte, Finlandiya hükümetinin Rusya vatandaşlarına verilen vize sayısını sınırlamaya başlayacağını söyledi.

Basında yer alan haberlere göre Finlandiya, son zamanlarda çok sayıda Rus'a kapılarını açtığı için birçok eleştiriye maruz kaldı.

Rusların Avrupa Birliği ülkelerine girişleri yaptırımlarla yasaklanmış olmasına rağmen, çok sayıda Rus Finlandiya'ya seyahat ederek diğer AB ülkelerine ulaşmaya çalışıyor.

Haavisto'ya göre, bakanlar Perşembe günü, Rusya'daki diplomatik misyonda Rusya vatandaşlarına verilen randevu sayısını kısıtlayacak ve son zamanlarda verilen vize sayısını azaltma etkisine sahip bir planı onayladılar.

Haavisto, "Bu konuda sorun yaşayan tek ülke kesinlikle biz değiliz" diyerek, "Verdiğimiz Schengen vizelerinin miktarını azaltırsak daha koordineli bir AB yaklaşımına sahip oluruz" ifadeleri kullandı.

Finlandiya Sınır Muhafızları tarafından yakın zamanda yayınlanan bir rapor, Rusya'nın Finlandiya ile ortak sınır kontrol noktasında COVID-19 kısıtlamalarını resmen kaldırdığı 15 Temmuz'dan bu yana sınır geçiş noktalarındaki trafiğin toplam yüzde 38 arttığını ortaya koydu.

Ayrıca, Finlandiya Sınır Muhafızları tarafından yayınlanan bir basın açıklamasına göre, trafik hacimleri yönetilebilir olmasına rağmen, yalnızca bir hafta içinde toplam 596 kişi sınırı geçti.

"Şu ana kadar sınır geçiş noktalarında herhangi bir tıkanıklık yaşanmadı. Kainuu sınır muhafızı trafikte olası bir artışa hazır. Ayrıca, sınır ötesi trafiğin hızlı toparlanması, şu anda sınırın her iki tarafındaki vize verme süreçlerindeki tıkanıklıktan etkileniyor."

Dışişleri Bakanlığı geçtiğimiz günlerde, ülkenin Ruslara vize verilmesini durdurması gerektiği tartışmalarının ortasında, 1 Temmuz - 22 Temmuz tarihleri ​​arasında Ruslara toplam 10.520 vize verildiğini duyurdu.

Bu bağlamda, Dışişleri Bakanlığı'ndan temsilciler, yaptırımları sıradan insanlara değil, yalnızca Rus makamlarına uygulayarak farklılaştırmanın hükümetin bir önceliği olduğunu söyledi.

Daha önce, Finlandiya'daki dört Parlamento grubu, bu kararın ahlaki ve etik nedenlerini öne sürerek, Rus vatandaşlarının bu ülkede vize başvurusunda bulunmaya devam etmesine izin verilip verilmeyeceğini veya Finlandiya'daki yetkililerin vizeleri tamamen yasaklayıp yasaklamayacağını tartıştı.

Finlandiya Konsolosluğu geçtiğimiz günlerde Saint Petersburg'daki Finlandiya Konsolosluğuna bu noktaya kadar 50.000'den fazla vize başvurusu yapıldığını duyurdu.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner6