banner180

'Felaket kızı' fotoğrafı NFT olarak 500 bin dolara satıldı

Zoë Roth'un ismini duymadınız ama muhtemelen resmini birçok kez internette gördünüz.

'Felaket kızı' fotoğrafı NFT olarak 500 bin dolara satıldı

İngilizcede 'meme' genellikle esprili ve yaratıcı bir biçimde bir konuya ilişkin temsili görsellerin veya kısa sözlerin birleştirip günlük durumlara ilişkin hissiyat ve yorum olarak paylaşılmasına verilen ad.

İşte Zoë de böyle bir 'meme' ile çehresi üne kavuşmuş genç bir kız. 2005 yılında mahallesinde itfaiye tarafından bilinçli ve kontrollü şekilde başlatılan bir yangını seyrederken babası tarafından fotoğraflanmıştı.

İşte bu fotoğraf şimdi bir 'Non Fungible Token' (NFT) yani 'Değiştirilemez Kripto Varlık' olarak 180 Ether'e satıldı. Bu kriptopara biriminin bugünkü değeri ile 'Felaket Kızı' NFT'si 495 bin dolardan fazla bir paraya alıcı bulmuş oldu.

Blockzinciri sistemi ile el değiştiren fotoğrafın haklarını @3FMusic rumuzlu bir kullanıcı aldı ancak Zoe'nin babası Dave Roth ikonik fotoğrafın gelecekti kazançlarından yüzde 10 pay almaya devam edecek.

Üniversite masrafları ve bağış için harcanacak

Bugün 21 yaşında olan ve Kuzey Carolina Üniversitesi'ne giden Zoe ise kazandıkları para ile üniversite masraflarını karşılayacak ve bir kısmını da yardım kuruluşlarına bağışlayacak.

Zoe'nin babası Dave ilk kez 2007 yılında bu fotoğrafla bir yarışmaya katılmış ve ödül almıştı. O zamandan bu yana fotoğraf sayısız felaket için, tarihi ve günlük siyasi olaylar için kolajlanarak kullanıldı

Sadece yakın çevresi biliyor

Baba Dave "Bir şeyi kez internete koyduğunuzda artık orada ve kontrolünüz dışında. Çok sayıda yaratıcı insanın yaptıklarını görmek hoşuma gidiyor. Bazılarına çok gülüyorum." diyor.

Zoe'nin sadece yakın çevresi fotoğraftaki küçük kız olduğunu biliyor ve elbette başkaları onu tanıyamıyor ancak Zoe bu tecrübeden memnun.

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2021, 14:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6