Eurostat: AB ülkelerindeki çocukların %8'i yabancı, İsveç en fazla oturum veren dördüncü ülke

Avrupa İstatistik Kurumu (Eurostat) verilerine göre, 1 Ocak 2020'de Avrupa ülkelerinde yaşayan 18 yaşın altındaki yaklaşık 6,5 milyon kişinin Avrupa Birliği Üye Devletlerinin vatandaşlığına sahip olmadığı ve bu rakamın, AB ülkelerindeki toplam çocuk sayısının yüzde 8'ini oluşturdu.

Eurostat: AB ülkelerindeki çocukların %8'i yabancı, İsveç en fazla oturum veren dördüncü ülke

Eurostat'a göre, aşağıdaki AB ülkeleri en fazla vatandaş olmayan çocuğa sahipti:

- Almanya (1,7 milyon veya yüzde 26)
- Fransa (1,1 milyon veya yüzde 17)
- İtalya (1,0 milyon veya yüzde 16)
- İspanya (0,9 milyon veya yüzde 14)

Buna ek olarak, verilere göre, AB'de ikamet ettikleri ülkenin vatandaşı olmayan yaklaşık 4 çocuktan 3'ünün 2020'de yukarıda belirtilen dört AB Üye Devletinden birinde ikamet ettiğini gösteriyor.

Göreceli olarak, vatandaş olmayan çocukların en yüksek payına ev sahipliği yapan AB Üye Devleti Lüksemburg (Lüksemburg'daki toplam çocuk nüfusunun yüzde 48'i), ardından Avusturya (yüzde 19), Malta (yüzde 15), Yunanistan ( yüzde 13), Almanya ve Güney Kıbrıs (her ikisi de yüzde 12)" deniyor.

Aynı zamanda, en düşük paya sahip AB ülkeleri Romanya, Slovakya, Litvanya, Polonya ve Bulgaristan oldu.

Eurostat daha önce, 15 yaşın altındaki 211.000'den fazla çocuğun 2020'de AB ülkelerinde ilk oturma izinlerini aldığını açıklamıştı.

Bu izinlerin yaklaşık yüzde 68'i yeniden birleşme ve oluşum amaçları için verilirken, bunu uluslararası koruma gibi amaçlarla çocuklara verilen ilk 96.000 izin takip etti. Buna karşılık, eğitimle ilgili amaçlar için 4 bin kişi olarak yayınlandı.

Rapor, Almanya'nın bir kez daha skalaya liderlik ettiğini ve çocuklara İspanya'dan daha fazla verilen ilk oturma izinlerinde hafif bir artışa işaret ettiğini veya 2020'de 15 yaşın altındaki çocuklara verilen tüm izinlerin yaklaşık yüzde 31'ini veya 44.000 çocuğa, yani İspanya'dan toplam 600 daha fazla olduğunu gösterdi.

Aynı zamanda, İtalya toplam 31.500 oturum veren sayının yüzde 23'ü ile üçüncü sırada yer alırken, onu 20.800 oturumla yani yüzde 15'i ile dördüncü sırada yer alan İsveç izledi.

Öte yandan, aşağıdaki AB ülkeleri, 2020 boyunca 15 yaşından küçüklere en az izin veren ülkeler:

- İsviçre (127)
- İrlanda (167)
- Fransa ve Litvanya (179)
- Hırvatistan (363)

Son zamanlarda, Eurostat, Avrupa Birliği'ndeki en hareketli ülkelerle ilgili başka bir rapor yayınladı.

Rapor, Romanya ve Hırvatistan vatandaşlarının en hareketli AB vatandaşları olduğunu, bu iki ülke vatadanşarının blok içinde en fazla ülke değiştiren kişiler olduğunu gösterdi.

Eurostat'a göre, çalışma yaşındaki Romanya vatandaşlarının yaklaşık beşte biri veya yüzde 18,6'sı AB ülkelerinden birinde yaşıyor ve bu da onları AB'de en yüksek hareketliliğe sahip ülke yapıyor.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6